Demir Eksikliği Neden Olur

'Sağlıklı Beslenme ve Diyet' forumunda Yasemin tarafından 1 Ekim 2013 tarihinde açılan konu


 1. Vücudumuzdaki demir miktarının olması gereken düzeyin altına düşmesi durumunda demir eksikliği görülmektedir.Demir eksikliği, kansızlığın en yaygın nedenidir.

  Genellikle kadınlarda demir depoları daha azdır. Her üç kadından ve her iki gebeden birinde demir eksikliğine bağlı kansızlık görülür.Demir eksikliği vücudumuzdaki bağışıklık sistemimizin yanısıra sinir iletimi ve vücudumuzun ısı dengesini sağlama işlevlerini yaşamsal fonksiyonları olumsuz yönde etkilemektedir.

  Demir Eksikliği Nedenleri şöyledir:

  Demir eksikliğinin başlıca nednelerinden birtanesi demir vücudun demir ihtiyacının artmasıdır. Bu durum Gebelik, emzirme, büyüme çağındaki çocuklar, düşük doğum tartılı ve erken doğan bebeklerde ihtiyaç artış göstermektedir.

  Yetersiz miktarda demir alımı:Özellikle Çocukların anne sütü yerine demir desteği olmayan mamalarla beslenmesi demir ihtiyacının az alınmasına yeterince alınmamasına neden olur.

  Kansızlık durumunda yani demir eksikliği görülen kişiler pekmez, yeşil sebze, fındık, fıstık, susam, tahin gibi demirden zengin besinleri tüketmeye özen göstermeliler.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/demir-eksikliginedneleri-36103.jpg]demir-eksikliginedneleri-36103[/IMGALT]
   
Yükleniyor...
- Demir Eksikliği Neden Forum Tarih
Demir eksikliği nedenleri ve tedavisi Sağlık bilgisi 6 Mart 2014
Demir eksikliği zeka geriliğine neden olur mu? Sağlıklı Beslenme ve Diyet 19 Kasım 2013
Çocuklarda demir eksikliği nedenleri nelerdir Hastalıklar 17 Kasım 2013
Çocuklarda Kansızlık ve Demir Eksikliği Nedenleri Hastalıklar 28 Eylül 2013