dede korkutun kısa hayatı

'Genel Türk Tarihi' forumunda Misafir tarafından 31 Mart 2012 tarihinde açılan konu

 1. Dede korkutun hayatı özet

  Dede Korkutun 570-632 yılları arasında, Hz. Muhammed (S.A.V) zamanında yaşadığı rivayet edilmiştir. Oğuzların Kayı veya Bayat boylarından geldiği, hem geçmişten ve hem de gelecekten haber veren, kerem sahibi bir evliya olduğu rivayet edilmektedir. Ozanların Piri veya Ozanların Başı olarak da bilinen Dede Korkutun, (manen) Hz. Muhammed´in hayır duasını aldığı ve Oğuzlara İslâm dinini öğrettiği de bu rivayetlerle günümüze kadar ulaşmıştır.

  Dede Korkut, tüm Türk kavimlerinin atasıdır ve dahisidir. Türk destanlarında ve halk hikâyelerinde, Dede Korkut adına ve onun mucizevî sözlerine rastlamak her zaman mümkündür. Türk hükümdarlarının akıl hocası ve veziri olduğu bilinen Dede Korkut, bütün Türklüğün yegâne temsilcilerinden ve bugün de yaşatılmaya çalışılan atalarındandır.

  Dede Korkut’un destanların ilk anlatıcısı olduğu tahmin edilmektedir. Hikayelerde veli bir kişi olarak ortaya çıkar. Oğuzlar önemli meseleleri ona danışırlar. Keramet sahibi olduğuna inanılır. Gelecekten haberler verdiği söylenir. Ozan ve kamdır. Kopuz çalıp, hikmetli sözler söyler. Kopuzuna da kendine duyulduğu gibi saygı duyulur.Oğuzname’de, Dede Korkut’un 295 yıl yaşadığı ve Hz. Muhammed’e elçi olarak gönderildiği anlatılmaktadır. Oğuz Han’a vezirlik yapmış olduğu da düşünülmektedir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 30 Kasım 2013
 2. Cevap: dede korkutun kısa hayatı

  güzel
   
 3. gerçekten kısa ve öz :)
   
 4. ben beğendim kısa ve özzz
   
 5. çokk güzel bir türk bilginidir
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 4 Ocak 2016
 6. çok güzel aradığım şey bu:))
   
 7. bencede güzel olmuş saol
   
 8. teşekkürler
   
 9. bence çok güzel olmuş
   
 10. keşke onun yerinde olabilseydim çok güzel ya
   
 11. güzzel ama ben kaç yılında doğup neler yapıp vede nasıl biri olduğu hakınada daha kısa bilgi almak istiyodum nese güzel
   
 12. bence çok guzel bir anlatım yapılmıştır çok beğendim çok işime yaradı tamda boyle bir şey arıyordum kısa ve oz okula goturdum turkçe oğretmenimde bana 100 verdi çok saolun
   
 13. gerçekten güzel kısa ve öz
   
 14. cok güzel
   
 15. çokkkk güzel emeği geçen herkesin eline sağlık:p
   
 16. KESİN OLARAK NE ZAMAN YAŞADIĞI BİLİNMEMEKTEDİR

  Bazı araştırmacılar, Hz. Peygamberin çağında yaşadığını söylerler ve eserleri içinde, bu fikirlerini destekleyen bölümler gösterirler. Bazı araştırmacılar, Uzun Hasan döneminde yaşadığını savunurlar ve eserlerinde, Uzun Hasan'ın yaptığı savaşları ve savaştığı kavimleri düşüncelerine kanıt olarak gösterirler. Bazı araştırmacılar da Oğuz Türklerinin masalcı ve destancısı olduğuna inanır. Bu düşüncede olanlar, bugün elimizde mevcut 12 destan-hikâyesinden, kendi fikirlerini ispat edecek belgeyi bol bol bulurlar.

  Eğer bir sanat eseri, her çağın insanlarının hayatlarına, düşüncelerine denk düşüyorsa, ölümsüz demektir. Dede Korkut destan-masalları, böylece gerçek bir sanat eseri olduklarını çağımıza kadar tazeliğini yitirmeden gelmeleriyle ispatlamışlardır.

  Pertev Naili Boratav, Dede Korkut Masalları için İslâm Ansiklopedisi’ne yazdığı makalede, bu masalların 15. yüzyıla kadar sözlü aktarmalarla geldiğini ve 15. yüzyılın ikinci yarısında Akkoyunlular tarafından yazıya geçirildiğini hatırlattıktan sonra, elimizde mevcut metinlerde iki ayrı dönemin olayları bulunduğunu işaret ediyor.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Ekim 2014
 17. kısa ve öz güzel olmuş :)
   
 18. Aferin şöle adam akilli cbp yazin
   
 19. Guzell olmuş ama eserlerinde yazin bidahakine :¶ ;) : D ;D
   
 20. bence o kadarda kısa değil
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 29 Aralık 2014
Yükleniyor...
- dede korkutun kısa Forum Tarih
dede korkutun hayatının özeti Ders çalışıyorum 18 Ekim 2010
Mondros Ateşkes Anlaşması’nın 25 maddeden oluşmasının nedenleri Genel Türk Tarihi 5 Eylül 2016
Fatih'in Dedesi Kim Hakkında bilgi 6 Ekim 2013
Akil İnsan Olmayı Reddeden Ünlüler! Haberler 4 Nisan 2013