Daygam Bin Malik Kimdir

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 27 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

1. Daygam Bin Malik Hayatı

Daygam Bin Malik Biyografisi

Evliyadan. İsmi, Daygam bin Malik’tir. Doğum, vefat yeri ve tarihleri kesin olarak bilinmemektedir.

Çok iyi bir terbiye ile yetişti. Gönlü her zaman Allah sevgisi ile dolup taşardı. Annesi kendisi ile çok ilgilenirdi. Oğlunun Allah sevgisinden çeşme gibi akan göz yaşlarını gördükçe o da kendini tutamayıp ağlardı. Çok ibadet ederdi.

Seyyar bin Hatem anlatır Daygam’ın gece ve gündüzü ibadetle geçer, çok dua ederdi. Bir defasında secde halinde Ya Rabbi! Mahlükatın kalpleri senden nasıl döner? diyordu. Kendisine bir hastalık geldiğinde gusül, boy abdesti alır evine kapanır, kapısını kilitler ve Ya Rabbi! Sana geldim. der, rükü ve secde ederdi. Daygam hazretlerinin günlük virdi, adet ettiği ibadeti dört yüz rekat namaz kılmaktı. Yaz ve kış bu ibadetine devam ederdi.

Abdullah bin Amr anlatır: Sevdiğim bir arkadaş olan Amr bin Müslim’in yanına gittim. Mescidde ıslanan iki ayrı yer gösterdi. Biri onun hizasında idi.Hayırdır inşaallah bu nedir? dedim. O Vallahi bu, akşam ile yatsı arasında rüküda iken Daygam bin Malik’in akıttığı gözyaşlarının izleridir. dedi.

Bir gün annesi, Daygam’a seslendi. O da Buyur anneciğim.diyerek yanına geldi. Annesi Allahü tealaya yakın olman sebebiyle sevinçli misin? dedi. Bunun üzerine Daygam, bir feryad koparıp yere baygın düştü. Onun bu feryadı gibi bir feryad hiç duyulmamıştı. Annesi ağlayarak yanına oturdu ve Ey oğlum! Senin yanında Rabbinin işinden bir şey de sormaya gelmez oldu. dedi.

Yine bir gün annesi Daygam’a seslenmişti. O her zamanki edebini gösterip; Buyur anneciğim dedi. Annesi ona; Ölümü seviyor musun? diye sordu. Daygam,Evet anneciğim dedi. Annesi,Niçin seversin? diye sordu ve açıklamasını istedi. O da Allahü tealanın yanında hayırlı olan şeyi ümid ediyorum.” dedi. Ana-oğul ağlamaya başladılar. Ev halkı da onlarla birlikte ağladı.

Bir defasında yine annesi; Ey oğlum! Ölümü seviyor musun demişti. Daygam buna karşı Hayır Anneciğim dedi. Annesi buna hayret edip sebebini sordu. O de Ölüme hazır değilim.dedi. Bunun üzerine ana-oğul ağlamaya başladı.

Hakem bin Nuh, bir gün Daygam’ın oğluna şöyle anlattı Baban Daygam bin Malik ile bir gemide idik. Gece sabaha kadar ağladı, inledi. Sabah olunca biz Ey Malik! Gecen çok uzun sürdü. dedik. Yine ağladı. Sonra İnsanlar yarın başlarına gelecek şeyleri bilseler, hayattan ebedi lezzet almazlar. Vallahi