Darüşşafaka nedir hakkında bilgi

'Etüt Merkezi' forumunda Misafir tarafından 9 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

1. Darüşşafaka tanımı nedir?

Darüşşafaka ( Sözlük Anlamı -Tanımı
    Darüşşafaka ; Eski "Cemiyet-i Tedrisiye-i İslamiye"(İslami Eğitim Cemiyeti) tarafından kurulmuş olan yetimler okulu

Öğrenim yapmamış kimsesiz çocukları okutmak amacıyla kurulmuş, lise derecesinde bir öğretim müessesesi. 1866 yılında Cemiyet-i Tedrisiye-i îslâmiye tarafından kurulmuştur. Memleketimize çok değerli fikir ve kalem adamları yetiştirmiş faydalı müesseselerimizden biri olan Darüşşafaka, adı Türk Okutma Kurumuna çevrilmiş olan teşekkül tarafından ve çeşitli devlet teşekküllerinin yardımları ve teberrularla öğretimine devam etmektedir.

2. Cevap: Darüşşafaka nedir hakkında bilgi

Kelime anlamı Şefkat Yuvası'dır. Babasını kaybetmiş, yetenekli, maddi olanakları yetersiz çocuklara hizmet verir. "Eğitimde fırsat eşitliği" sağlama ilkesini amaçlayan kurumda, ilköğrenim dördüncü sınıftan liseyi bitirene kadar eğitim verilmektedir. Öğrenciler, her yıl ülke çapında düzenlenen sınavla seçilir. 1955 yılından beri İngilizce ağırlıklı eğitim verir.

Okul İstanbul Maslak'tadır.Lise bölümü "Özel Darüşşafaka Lisesi" adını taşır ve Anadolu Lisesi statüsündedir

3. Cevap: Darüşşafaka nedir hakkında bilgi

dışarda kalan çocukları alır.

4. Cevap: Darüşşafaka nedir hakkında bilgi

Kelime anlamı Şefkat Yuvası'dır. Babasını kaybetmiş, yetenekli, maddi olanakları yetersiz çocuklara hizmet verir. "Eğitimde fırsat eşitliği" sağlama ilkesini amaçlayan kurumda, ilköğrenim dördüncü sınıftan liseyi bitirene kadar eğitim verilmektedir. Öğrenciler, her yıl ülke çapında düzenlenen sınavla seçilir. 1955 yılından beri İngilizce ağırlıklı eğitim verir