Darbuka Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Bunları biliyormusunuz' forumundadır ve Yasemin tarafından 16 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Yasemin Üye

  Darbuka Nedir Hakkında Kısaca Bilgi


  Darbuka, Orta Doğu'da kullanılan vurmalı bir çalgıdır ve daha çok oynak ve eğlence amaçlı müziklerde kullanılır. Darbukada Düm ve Tek olarak adlandırılan iki ses vardır:

  İlk ses, ritmin temelini sağlar ve aletin ortasına vurularak sağlanır, ikinci ses daha çok süsleme ve doğaçlama için kullanılırDarbuka aynı zamanda düğün nişan sünnet düğünlarinde kullanılan bir tür vurmalı çalgıdır.

  Milattan önceki dönemde günümüz darbukasına benzer çalgılar, çeşitli biçim ve büyüklüklerde Anadolu, Mezopotamya ve Orta Asya uygarlıklarında kullanılmışlardır. Daha sonra ki süreçler içinde değişip gelişerek yine aynı coğrafyalar içinde kullanılmıştır.

  Önceleri pişmiş toprak kullanılarak üretilen bu vurmalı çalgı, giderek sırsız toprağın yanı sıra bakır, aliminyum, çeşitli metal alaşımlar, alçı, porselen, ağaç ve cam elyaf v.b. gibi malzemeler kullanılarak da yapılmıştır.

  Genellikle bir tarafı geniş, diğer tarafı dar bir boru görünümündeki çalgıda, hayvan derisi ve son zamanlarda ise çoğunlukla sentetik deri kullanılmaktadır..

Benzer konu başlıkları: Darbuka Hakkında
Forum Başlık Tarih
Müzik Haberleri Darbuka hakkında bilgiler 11 Kasım 2008
Çeşitli Resimler Darbuka Resmi, Darbuka Resimleri 11 Haziran 2012
Rüya Tabirleri Rüyada Darbuka Çalmak 26 Ocak 2012
Medya Takip Darbuka Nedir? Darbukanın Özellikleri 16 Mayıs 2011
Rüya Tabirleri Rüyada Darbuka Görmek 5 Aralık 2010