Danimarka'nın yönetim şekli nedir?

'Ülkeler' forumunda anniccha tarafından 7 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

1. Danimarka'nın yönetim şekli nedir?

Danimarka'nın yönetim şekli Parlamenter demokrasi ve Anayasal monarşi

Avrupa'nın kuzeyinde yer alan Danimarka bir Krallık olup, Jutland yarımadası ile 52 büyük, 401 küçük adadan oluşmaktadır. "Anayasal Monarşi" olarak da nitelenen Danimarka, 1945 yılındaki Alman işgali sonrası 1948'd Faroe Adalarının, 1979 yılında da Grönland'ın bağımsızlığını tanıdı.
    1949 yılında NATO'nun, 1952'de de Kuzey Birliğinin kurucu üyesi olmuştur. 1973 yılında yapılan referandum ile de o zamanki adı Avrupa Topluluğu, bugünkü adıyla Avrupa Birliği'ne girdi.
    1947 yılında Kral IX. Frederik tahta çıktıktan sonra, 1954'de Danimarka Anayasası radikal bir biçimde değişikliğe uğradı. Bunlardan bazıları; Kraliyet tahtına bayanların da geçebilme imkanı ve ikili Parlamento yapısının sona ermesidir. Yine nispi temsili seçim sisteminin bu değişikliklerle yürürlüğe girmesiyle tek bir partinin Parlamentoda çoğunluğa sahip olması da zorlaşıyordu. Bu durum da ülkedeki koalisyon hükümetleri dönemini başlatıyordu.
    Göçmenlerin ülkedeki durumu, sosyal politikalırın uygulanması ve uluslararası ilişkiler uzun yıllar Danimarka politikasının ana konuların oluşturmuştur. danimarka Dünyada " Devlet Sosyal Refah Programı"nı öngören ve uygulayan ilk ülkelerden birisi olmuştur.
    Eylül 2000'de hükümet Euro'ya geçiş ve tek para birimi ile ilgili referandum ilan etti ve yapılan referandumda, %53,1 bir çoğulukla Euro'ya geçiş reddedildi.