Daktilo ne zaman bulunmuştur?

'Zaman Tüneli' forumunda YAREN tarafından 9 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

  1. 7 Ocak 1714′te İngiltere kraliçesi Anne matbaadan ayırt edilemeyecek kadar temiz ve net harflerle yazabilen” bir aracın icadı ile ilgili ilk beratı İngiliz mühendis Henry Mill’e veriyordu. Ne var ki bu tasarının gerçekleşmesi için XIX. yy.’ın yarısını beklemek gerekti. 1829′da Detroitli William Austin Burt “Tipograf” adı verilen ilk somut yazı makinesini ortaya koydu. 1836′da bir yangında yok olan bu tek örneğin en büyük kusuru elle olduğundan daha yavaş yazmasıydı. Aradan “yazı piyanosu” ya da “baskı telgrafı” gibi çekingen denemelerin birbirini izlediği kırk yıl geçtikten sonra, Christopher L. Sholes Eylül 1867′de ilk kullanışlı yazı makinesini gerçekleştirdi; beratını ise ancak 1868′de alabildi.

    1873′te Remington tarafından üretilen ilk sanayi modeli, standart bir dikiş makinesinin üzerine monte edilmişti. Şaryoyu dikiş makinesininkine benzer bir pedal döndürüyordu. Bu makinenin de giderilecek iki kusuru daha vardı: yazısı görünmüyor ve yalnızca büyük harfle yazabiliyordu. Bu çok yer kaplayan, hantal ve masraflı makine hiç piyasaya sürülmedi. Sholes’ten esinlenen Remington, Underwood, Smith, Royal vb. gibi birçok şirket, küçük aksaklıkları yavaş yavaş gidererek modern bir yazı makinesi yarattılar.


    daktilo.
     
    En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 2 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Daktilo zaman bulunmuştur Forum Tarih
Belge sızdırmadan sonra Hangi ülkede gizli bilgilerin daktiloyla yazılacağı duyurulmuştur Sorun Cevaplayalım 21 Eylül 2014
Daktilo Resmi, Daktilo Resimleri Resimler 7 Haziran 2012
Bursa Zabit Katibi daktilo sınavı Merak Ettiklerimiz 18 Şubat 2012
Rüyada Daktilo Görmek Rüya Tabirleri 25 Ocak 2012