dağların özellikleri nelerdir

'Ders notları' forumunda Blue tarafından 16 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. dağların özellikleri kısaca

  *Yüksek dağlar , ve Dünya’nun kutuplarına yakın olarak bulunan dağlar , atmosferin ayrıyeten ilgisiz tabakalarıyla birlikte bulunurlar . Bu sebeple sıkça don tesiriyle meydana iştirak eden buzlanmaya ve erozyona maruz kalırlar .
  *Bir Takım süreçlerle en tanınan zirve şekilli dağlar ortaya çıkar . Bu dağların bazıları eriyen buzlarla meydana konulan buzul göllerine sahiplerdir , mesela Bhutan’da yaklaşık üç . 000 buzul gölü bulunmaktadır .

  *Olması Gerektiği Kadar uzun dağlar tabanlarından tepelerine dolayında pekçok ilgi çekici iklimsel şartlara sahip olurlar ve ilgi çekici yüksekliklerde ilgi çekici dünya alanları barındırırlar . Bu zonlarda bulunan fauna ve flora yukarıdaki ve aşağıdaki şartlardan izole olmaya , bu zonlardan kullanıcılar almamaya meyillidir . Bu izole olmuş ekolojik sistemler gökyüzü adası ve/veya mikroklima olarak bilinir .

  *Ağaç ormanları , dağın bir yanında bulunan , ağaçlarla nemlenen , eşsiz ekosistem ormanlardır . Pekçok uzun dağlar buz veya karla örtülü olabilirler .
  dağlar yerden ayrıca soğuktur , nedeni ise Güneş Dünya’yı yerden yukarıya dosdoğru ısıtır . Güneş’in radyasyonu atmosferden geçerek yere iner ve yerküre ısıyı emer .
  *Yerküre’nin yüzeyine en yakın gökyüzü , sanırım , ayrıyeten ılıktır . Dağda artan gökyüzü , kolay olmayan ılınır ve netice olarak soğur . Gökyüzü sıcaklığı normalde , her 300 metre yükseklikte bir ila 2 C derece düşer .

  *Dağlar sanırım inssan dünya alanı olarak düzlüklere karşı ayrıyeten az seçim edilir , buralarda gökyüzü ayrıyeten serttir ve tarım alanları ayrıyeten az bulunur . Pekçok büyük yüksekliklerde havada ayrıyeten az oksijen bulunur ve güneş radyasyonu UV’ye karşı ayrıyeten az sığınma sağlanır .

  *Hipoksiya’nın ( kanda az oksijen bulunması ) neden olduğu Akut Dağ Rahatsızlığı , ayrıyeten alçak kesimlerde yaşayıp , üç . 500 metreden ayrıyeten yukarılarda birden çok saatini geçirmiş kişilerin yarısını etkiler .
  *Dünyaya dağılan dağların ve dağlık dizilerin bir bölümü kendisinin naturel hallerinde ve ağaç kesimi , madencilik , otlatma amaçlı kullanılabildiği bunun için aynı az kısmı tümü amaçlı , bazıları ise eğlence ( rekreasyon ) amaçlı kullanılmaktadırlar .

  *Bir Takım dağlar yanlızca ağaçlıkken , bazılarının zirveleri görülmeye ölçüt olağanüstü manzaralara sahiptir . Dağdan dağa geçiş yapılıp zirvelere erişilebilir; yükseklik , diklik , düzlük , arazi yapısı , gökyüzü ve yol koşulları bu geçişleri etkileyen faktörler olduğu bunun için aynı , teleferikler bunun için aynı ayrıyeten pratik ulaşım amaçlı yapılmış otomobiller da dağlarda bulunabilir.

  *Dağcılık , hiking , taş tırmanışı , buz tırmanışı , tepeden aşağıya kayma ve kar sörfü bunun için aynı eğlence aktiviteleri dağları neşeli hale getiren uğraşlardır . Tepeden aşağıya kayma bunun için aynı akitivitelerde dağlar bilhassa düzlükse eğlenceyi arttırıır . Bununla birlikte bu tür uğraşlar her an amaçlı risk taşımaktadır .
   
Yükleniyor...
- dağların özellikleri nelerdir Forum Tarih
Karadeniz Bölgesinin Dağlarının Özellikleri Türkiye ile ilgili 17 Haziran 2011
Türkiye'de Bulunan Dağların İsimleri Türkiye ile ilgili 27 Ekim 2013
Selçuk Bağcı Dağların Karı Yetmez Şarkı Sözü Şarkı Sözü 18 Aralık 2012
Selçuk Balcı Dağların Karı Yetmez Şarkı Sözü Şarkı Sözü 3 Aralık 2012