Dağ maratonu hakkında bilgi

'Spor Gündemi' forumunda Sitem tarafından 29 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Dağ maratonu nasıl yapılır


  Dağ maratonu (dağ aşma yarışması da denir) sarp arazide uzun süre yürüyerek veya koşarak yapılan, dayanıklılık ve doğada yön bulma unsurları içeren bir spor. Dağ koşusu ve oryantiring sporlarıyla benzerlik taşımaktadır.

  Genellikle ikişer kişilik takımlar halinde yarışılır. Takımların çadır, uyku tulumu, yiyecek gibi belirli malzemeleri yanlarında bulundurmaları gereklidir. Takımlar birkaç dakikalık aralarla yarışmaya başlarlar. Yarışlar çoğu kez bir günden uzun sürer. Yarışmacılar kendi taşıdıkları malzemelerle kamp yaparlar.

  Yarışmacıların haritada işaretli olan hedeflere kendi seçtikleri yoldan en kısa sürede gitmeleri beklenmektedir. Bu hedeflerin aralarındaki mesafe oryantiringe oranla daha uzundur. Haritalar da genellikle daha büyük (örneğin 1:25.000) ölçeklidir.

  Dünyada bu sporun yapıldığı muhtelif organizasyonlar mevcuttur (Örneğin İskoçya'daki OMM). Türkiye'de Doğa Araştırmaları, Sporları ve Kurtarma Derneği (DASK) ülkenin tek dağ maratonu olan ADAM'ı (Anadolu Dağ Maratonu) her yıl düzenlenmektedir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 29 Nisan 2013
Yükleniyor...
- Dağ maratonu hakkında Forum Tarih
Nüfus dağılımını etkileyen faktörler nelerdir? Etüt Merkezi 3 Eylül 2016
Nüfus Dağılımındaki Dengesizliklerin Yol Açabileceği Sorunlar Zaman Tüneli 2 Eylül 2016
Yaz aylarına özel Dağınık Saç Örgüsü Kadınca 19 Mayıs 2016
Melis Babadağ sevgilisiyle görüntülendi Medya Bölümü 17 Mayıs 2016