cumhuriyet yönetimi nedir

'Genel Türk Tarihi' forumunda Misafir tarafından 12 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Cumhuriyet yönetimi ne demektir?

  Cumhuriyet, hükümet başkanının, kamu tüzel kişiliğini temsil eden bir heyet tarafından belli bir süre için ve belirli yetkilerle seçildiği yönetim biçimidir. Egemenlik hakkının belli bir kişi veya aileye ait olduğu oligarşi kavramının zıttıdır.

  Tarihçe
  Cumhuriyet kelimesi Arapça kökten 18. yüzyılda Osmanlı Türkçesinde türetilmiş bir isimdir. Arapça CMHR kökü "bir araya toplanma, topluluk oluşturma", bu kökten türeyen cumhūr ise "cemiyet, toplum, kamu" anlamına gelir. 18. yüzyıl Avrupa'sında monarşi ile yönetilmeyen Hollanda, İsviçre (ve 1789 Devrimi sonrasında Fransa) gibi ülkeleri tanımlayan Latince respublica > Fransızca république sözcüğünün Türkçe çevirisi olarak benimsenmiştir.


  Latince res publica klasik kullanımda "kamusal olan" anlamındadır. Bir topluluğa onların birleştirmek suretiyle halk olma özelliğini kazandiran, kamusal nesne anlamına gelir. Bu hali ile devletin kamu yararına çalıştığı devlet şeklidir. Fransız devriminden sonra devletin başkanının babadan oğula geçtiği ve tanrısal bir irade tarafından meşrulastırıldığı devlet şekli olan monarşiye karşı, devlet başkanının halk tarafından seçildigi ve halk iradesince meşrulaştırıldığı devlet şekli anlamında kullanılmıştır. Osmanlı Devletinde cumhuriyet fikri ilk kez 1870'li yıllarda Genç Osmanlılar ve Mithat Paşa tarafından (açıkça savunulmaksızın) tartışılmıştır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 30 Eylül 2013
Yükleniyor...
- cumhuriyet yönetimi nedir Forum Tarih
Cumhuriyet yönetimiyle birlikte ülkemizde ne gibi yenilikler yapıldı? Genel Türk Tarihi 7 Eylül 2016
cumhuriyet yönetiminin özellikleri kısaca Sorun Cevaplayalım 11 Ekim 2012
Cumhuriyet Yönetiminin Ülkemize Getirdiği Yenilikler Genel Türk Tarihi 20 Eylül 2012
Cumhuriyet Yönetiminin Temel Özellikleri Nelerdir Genel Türk Tarihi 24 Şubat 2012