Cumhuriyet dönemi Kısaca

'Sorun Cevaplayalım' forumunda By RiZeLi tarafından 9 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

  1. Cumhuriyet dönemimde Türk milletinin sosyal,siyasal,kültürel özellikleri nelerdir?

    Osmanlı Devleti’nin siyasi, askeri ve ekonomik açıdan Avrupa’nın gerisinde kalması devlet büyüklerini bazı tedbirler almaya zorlamış, bu alanlarda Avrupa’nın nasıl geliştiğinin öğrenilmesi için bazı gençler oraya gönderilmiştir. Avrupa’ya özellikle Fransa’ya giden gençler oradaki edebiyata hayran kalmış ve dönüşlerinde, gördükleri yenilikleri Türk edebiyatında uygulamaya başlamışlardır. Değişiklikler önce siyasi alanda görülmüştür. Edebiyat alanında yapılan değişikliklerle belli dönemler halinde günümüze kadar süren yeni bir edebiyat başlamıştır.

    Bu dönemlerden biri de Cumhuriyet dönemi edebiyatıdır. Cumhuriyet dönemi edebiyatı, Milli Edebiyat ‘tan kesin hatlarla ayrılmamaktadır. Çünkü Milli edebiyat sanatçıları, Cumhuriyet’in ilk yıllarında en önemli eserlerini vermişlerdir. Yakup Kadri, Halide Edip, Reşat Nuri, Refik Halit ve daha birçoğu Cumhuriyet’in ilk elli yılına damgalarını vurmuşlardır. Ancak Cumhuriyet’in ilanıyla çok hızlı bir şekilde yapılan devrimlerler, Türk aydını takip etmekte zorlandığı bir siyasi değişim yaşamıştır. Latin harflerin kabulü, eski yazı ve yeni yazı kargaşası ortalığı karıştırmaya yetiyordu. Böyle bir ortamı, öncekilerden ayırmak için 1923 yılını hala devam eden bir edebiyat döneminin başlangıcı olarak kabul edilir.
     
    En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 22 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- Cumhuriyet dönemi Kısaca Forum Tarih
cumhuriyet döneminde atatürkün önderliğinde bugünkü ölçü birimlerinin kabul edilişi kısaca Sorun Cevaplayalım 25 Ağustos 2011
Cumhuriyet dönemi ressamları kimlerdir Zaman Tüneli 17 Kasım 2015
Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının Özellikleri Ders notları 26 Eylül 2013
Cumhuriyet Döneminde İlklere İmza Atan Kadınlar Bunları biliyormusunuz 31 Ocak 2013