Cuma Namazının Fazileti Ve Önemi

'Sorularla İslamiyet' forumunda EyLüL tarafından 14 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

 1. Cuma Namazı Önemi Hakkında Bilgi


  Cuma Namazının Fazileti Ve Önemi Nedir

  Cenab-ı Hakk’ın kullarına bahşettiği sayısız lütuflarından biri de Cuma günüdür.

  Cumayı diğer günlerden ayıran en önemli özellik, o günde cemaat halinde Cuma namazının kılınmasıdır Nitekim Cenab-ı Hak bu konuda şöyle buyurmaktadır: Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağrıldığınızda, hemen Allah'ın zikrine koşun ve alış verişi bırakın.

  Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan nasibinizi arayın Allah'ı çok zikredin ki, kurtuluşa eresiniz 1 Bu ayet-i kerime, Cuma vaktinin cuma namazı kendilerine farz olanlar için bir ibadet zamanı olduğuna işaret etmektedir. Bu ayete kulak veren Mü’minler Yüce Allah’ın bu çağrısına uyarak her türlü dünyevi meşgaleyi bir tarafa bırakıp Cuma namazına koşarlar. Camide hayatlarına yön verecek nasihatleri dinler, birlik ve beraberlik içerisinde Yüce Mevladan af ve rahmet dilerler

  Allahü teala Cuma gününü müslümanlara mahsus kılmıştır. Cuma günü öğle vaktinde, Cuma namazını kılmak, Allahü teâlânın emridir.

  Dinimize göre Cuma haftanın en önemli günüdür. Şartlarını taşıyan Müslümanların bu günde bir araya gelerek Cuma namazı kılmaları farzdır.

  Hutbemizin başında okuduğumuz Cuma suresinin 9. ayeti kerimesinde Yüce Allah (c.c.) mealen Ey iman edenler, Cuma günü namaz için ezan okunduğu zaman, hemen Allah'ın zikrine (namaza) koşun. Alış verişi bırakın, böyle hareket ederseniz sizin için daha hayırlıdır buyurur.

  Peygamberimiz, Mekke-i Mükerreme'den Medine-i Münevvere'ye hicret ederken, Ranuna denilen mevkiye geldiğinde, ilk Cuma namazını kıldırmıştır. Peygamberimizin bu tutumu, Cuma namazının önemini ortaya koymaktadır.

  Cuma gününün faziletini de, Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) şöyle ifade buyurmuşlardır Güneşin doğduğu günlerin en hayırlısı Cuma günüdür.

  Cuma günlerinde her Müslüman mümkünse boy abdesti almalı temiz elbiselerini giymeli, güzel kokular sürünmeli ve camiye erken gitmelidir. Hutbeyi dikkatle dinlemeli ve huşu içerisinde Cuma namazını kılmalıdır.
   
Yükleniyor...
- Cuma Namazının Fazileti Forum Tarih
Cuma Namazının Önemi Ve Fazileti Dini Konular 16 Mayıs 2012
Cuma namazının farzının kılınışı İslami Bilgiler 7 Şubat 2014
Cuma Namazının Cemaatle Kılınmasının Önemi Dini Konular 8 Eylül 2012
Cuma Namazının Vücub Şartları Dini Konular 18 Mayıs 2012