Cuma Günleri Okunması Gereken Dualar

'Dualar ve Faziletleri' forumunda Yasemin tarafından 5 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

1. Cuma Günleri Okunması Gereken Dua

Cuma günü biz müminleirn bayramıdır.Bu mübarek günü en iyi şekild edeğerlendirmek için bilmemiz gereken bir çok şey var kitaplarda okuduğum kadarıyla sizlerle paylaşmak istiyorum Cuma günü okunacak dualardan bazılarını.Rabbim içten yapılan tüm dualarınızı kabul etsin Hayırlı Cumalar.

Cuma günü gusül abdestti alan kişilerin günahları affolur.Cuma günü sabah namazından önce;Estagfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh, okuyan kişinin deniz köpüğü kadar da olsa bile işlediği günahları Allahu teala tarafından Affedilir.

Ayrıca cuma namazı ile sela arasında Yasin süresi,Cuma Süresi.Kehf süresi,Mülk Süresi,Tebareke okunması tavsiye ediliyor.Cuma gecesi yasin süresini okuyanın günahları affolur Allah tarafındna işlediği günahları Affedilir.Cuma gecesi Kehf suresi mutlaka okuyun.Kehf süresini cuma günü okuyan Kıyamette, yerden göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki Cuma arasında işlediği günahlar da affolur Allahın izniyle.

Cuma günü cuma namazının ardından bu duayı okumalıdır;Allahümme ya ganiyyü, ya hamidü, ya mübdiü, ya mu’idü, yâ rahîmü, ya vedûd. Eğnini bihalâlike an haramike ve bifadlike ammen sivake.

Manası

Ey Gani Hamid, Mübdi, Mu’id, Rahîm, Vedüd olan Allahım. Beni halal ettiklerinle iktifa ettir, haramlara düşürme. Fadlınla, ihsan ederek beni Senden başkasına muhtac etme! demektir.

Cuma günü bin kere Ya Allah esmasını çeken kişi evliyalar sınıfına katılılmaya hak kazanır.

Ayrıca Cuma günü ikindi namazı ile güneş batmasına kadar Allah’dan dilediğiniz herşeyi isteyin.Bol bol Dua edin.
    Cuma günü La ilahe illa ente ya hannanü ya mennanü ya bedias semavati vel erdi ya zel celali vel ikram bu dua ile dua eder ve Allah’dan isterse Allahu teala mutlaka duanıza karşılık verir.

Cuma günü akşam ezanına 45 dakika kala Ya Meliki Muktedir sin Allah’ım bana yardım et ismini (100) defa tekrarlayıp sonrada dileğinizi dileyin, sıkıntınız gider,huzura ve rahata erersiniz Allahın izniyle.