Çözülemeyen Soru

'Bilgi Rehberi' forumunda Wish tarafından 19 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İlköğretim Okulları için, Hülya Nalan Mamaç, Nevzat Ünsal ile Fatma Derya Yavuz’un yazdığı yeni müfredata göre hazırlanan İlköğretim 3’üncü sınıf Matematik Öğrenci Çalışma Kitabı’nın 85’inci sayfasındaki ilginç soru gazetelere konu oldu.

Soru, çözümsüz ve "kazık" olması sebebiyle, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, konuyu Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu'na iletmeye karar vermiş.

Verilen soru şöyle: “Levent ve Bülent oğullarıyla balık tutmaya gittiler. Levent oğlunun tuttuğu balığın iki katı kadar balık tuttu. Bülent de oğlunun tuttuğu balığın iki katı kadar balık tuttu. Toplam 21 balık tutulmuştu. Levent’in oğlunun adı Mert’ti.

- Bülent’in oğlunun adı nedir?

- Her biri kaç balık tutmuştur?”

Çözümsüz olarak adlandırılan bu soruyu bakalım kimler bilecek :f196:

2. Cevap: Çözülemeyen Soru

Levent ve Bülent baba oğul yani Levent Bülent'in oğlu
    Bülent'in oğlunun adı nedir? sorusuna cevap Levent'tir
    Mert'te Levent'in oğlu :f106:

Mert 3, Levent 6, Bülent 12 balık tutmuştur:f40:

sayın adminim çözülemeyen soruyu çözdüm mü ? :f30:

3. Cevap: Çözülemeyen Soru

Önce balıkları görelim ondan sonra çözeriz balık yiyip zihnimiz açılaçak dicem ama Nurdin yine hemen cevaplamış gitti balıklar..:f106:

4. Cevap: Çözülemeyen Soru

ezlem nasıl olsa wish balık sevmez ben bu 21 balığı da kendim yiyemem
    akşama güzel bir balık buğlama ve yanı da güzel bir soğan salatası yapalım
    balığın arkasına güzel birde tatlı ,arkasına da bol köpüklü kahve biraz zaman geçince de
    balıklar canlanmaya başlar bu yüzden demli güzel bir çay çağıralım forumdan balık seven arkadaşları ne olurdu ama ondan sonra da artık ben uyuklamaya başlarım koltuğumda siz bana dokunmayın ben darılmam küsmem siz bulaşıkları bir zahmet hallediverin :f106:

5. Cevap: Çözülemeyen Soru

balık,rakı,roka yapmayalım lütfen :)

Üffffff. Heryer balık kokacak yine :)

6. Cevap: Çözülemeyen Soru

balık in

roka az in

rakı tamamen out :f40:

7. Cevap: Çözülemeyen Soru

Yaw aslında soru çok basit sadece soruyu soranın yaklaşımını öğrenmek gerek.. Bilmiyorum benden başa soruyu çözen varmı..

Mert 4 balık tutmuştur. Babası onun 2 katı DOlayısıylaa= 4+8=12 balık
    21 balıktan geriye kalan 9 balıktan Babasının oğlunun 2 katı balık tutabilmesi için oğlu 3 babası 6 balık tutmuş olması gerekir..

Dolayısıylaa oğlunun ismi şıklardan:
    Ali, Can, Cem vb. isimlerden biridir..

8. Cevap: Çözülemeyen Soru

Soru çözüldüğüne göre balık yeme işi bana düştü roka da lütfen :f106:

9. Cevap: Çözülemeyen Soru

Mert'te Levent'in oğlu

Mert 3, Levent 6, Bülent 12 balık tutmuştur

10. Cevap: Çözülemeyen Soru

Chemist sen naptın. Gaipten bir oğul daha çıkardın :f106: Ali,Can Cem de kim. zaten yazdığın cevapta kimya problemi gibi. :f40: Yaa baksana konuya Nurdin abi daldıysa eğer zaten konu cevaplanmış demektir. :f40: matematik profösörü mübarek :f106:

11. Cevap: Çözülemeyen Soru

Ben şu soruya bi kardeşimin kitabında bakim.. Bugün fizik hocamızın bahsettiği soru buydu demekki..:f106: İlginç gerçekten..:f40:

12. Cevap: Çözülemeyen Soru

Yawww bu ne hızzzzz.. Konuya girdim kimsecikler yok dedim hemen çözeyim cevabı atana kadar nurdin abi soruyu çözmüş balıkları kızartmış rokayıda almış yanınaa götürüyorrr.. Allaaa allaaa anlamadım bişey....

13. Cevap: Çözülemeyen Soru

google'den hızlı = NURDİN arkadaşlar tek rakibim google:f106:

arkadaşlar sakın yanlış anlamayın ama matemetik kim ben kim
    az araştırma,az kopyala yapıştır yaptığım başka bişey değil :(
    ama yemeye içmeye gelince rakip tanımam bak :f30:

14. Cevap: Çözülemeyen Soru

aslında zor değil çözdüm hemen