Çöp Tatili

'Haberler' forumunda Wish tarafından 3 Haziran 2008 tarihinde açılan konu

1. 5 Haziran malumunuz Dünya Çevre Günü...

Konu ile ilgili gerek toplumu, gerekse toplumun bir parçası olan öğrencileri bilinçlendirmek adına Milli Eğitim Bakanımız bir etkinlik düzenlemiş.

Çarşamba günü ilköğretim 3.sınıftan itibaren öğrenciler okula değil de, belirlenen alanlara çöp toplamaya gidecekler.

Konu ile ilgili yorumlar da cabası. Çocuğuna çöp toplatmak istemeyenler, benim o gün sınavım var diyenler, iyi olmuş diye beğebiyle izleyenler...

İşin diğer enteresan tarafı ise şu: Kimi ilçelerde kene dolayısıyla iptal edilen sene sonu piknikleri vardı. Çöpler toplandıktan sonra, piknik yaplılacakmış. Peki keneler temizlenmiş mi yeşil alanlarımızdan? Bilmem. Ben şahsen yetkili mercii değilim.

Bir veli olarak fikrimi belirtmem gerekirse, öğretmen öğrencisini zaten çeşitli faaliyetlerle, pek çok konuda bilinçlendirir. Sorun, yaş iken eğilememiş bedenlerdedir...

2. WisH kesinlikle katılıyorum çocuğa temiz çevre temiz toplum sloganı hem ailede hemde okulda yeterince verilmektedir (yada verilmelidir)...
    Çocuğa çöp toplatmak da nerden çıkmış bunun için gereken hijyeni sağlayacaklarını kim garanti edecek ve tabi birde herkesin korkulu rüyası "kene" gerçeği var
    ogün evde yokuz şayet Konya'da da böyle bir uygulama yapılacak ise şehir dışında tatildeyiz :f106:

3. bu uygulama türkiye genelinde yapılacak arkadaşlar tepkinizi anlıyorum ama maalesef çocuklarımız yaşken eğilemeyen bedenlerden ne görüyorsa onları taklit ediyolar .Bakanlığımızda çocuklara ders olması temiz bir çevrenin olabilmesi için el birliğiyle, kurallara uyarak ve yere atılan bir çöpün çevre kirliliğine nasıl yol açtığını bilinçlendirmek adına böyle bir yola gitmiştir.
    Bu uygulama ile belki çocuklarımız bir gün çöp toplamak zorunda kalabileceklerdir ama eminim hayatları boyunca çöpleri yere atmamaları gerektiğinide kavrayacaklardır.

4. Bence temizlik ve disiplin önce ailede verilmeli çocuğa ve ebevynin nasihatleri ile hareketleri
    çelişmemeli örnek : evde çocuğa yerlere tükürmenin temizlik ve görgü kurallarına aykırı olduğunu söyleyip,
    babası ile yolda yürürken babasının yere tükürmesi gibi veya annenin camdan aşağıya bişiler silkelemesi gibi
    çocuk duyduğundan çok gördüğünü uyguluyor bence.
    Emeğine sağlık Wish.

5. duyunca bende şaşırdım eğer faydası olacaksa ne ala

6. Biz geçen senelerde çöp torbası dağıtmıştık bence öyle bişey olursa çok daha iyi olurdu ama bakalım görüceğiz sonucunu..

7. Bizim okulumuzda arada müdür bey öğrencilere temizletiyor çevreyi ama buna karşı çıkan velilerimiz yok değil biz hizmetli parasını ödüyoruz devlette veriyor neden çocuklarımıza temizletiliyor diye :(

kirletmesini bilen temizlemesinide bilmeli bence temiz bir türkiye için herkes çevresini temizlese inaninki pırıl pırıl olur ülkemiz:f40:

Emeğine sağlık Wish güzel bir konuyu ele almışsın:f40: