cookie nedir- cookie ne işe yarar

'Ders çalışıyorum' forumunda Misafir tarafından 17 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

1. Cookie nedir arkadaşlar konunun birisinde cookie temizle demişsiniz ama cookie nin ne olduğunu bilmiyorum ben :(
    Nasıl temizlenir bu cookieler

2. Cevap: cookie nedir- cookie ne işe yarar

Cookie Nedir

Cookie(Çerez) "web sayfası sunucusunun sizin bilgisayarınızın hard diskine yerleştirdiği ufak bir text dosyasıdır".Web sitesinin bir sonraki ziyarette sizi tanıması için geçerli bir bilgidir. Bu text dosyası bir komut dosyası olmadığı gibi, virüs de değil size özel bir tanımlamadır ve sadece bu kodu tanımlayan web sunucusu tarafından okunabilir.

Cookie’nin amacı; sizin o siteyi yeniden ziyaret ettiğinizi web sunucuya bildirmektir.Bu sayede bir sonraki ziyaretinizde kolayca siteye girersiniz site sizi tanır.

Tarayıcılarda Cookie Temizliği :

İNTERNET EXPLORER :

*ARAÇLAR>>>İNTERNET SEÇENEKLERİ>>GENEL sekmesi altında GÖZATMA GEÇMİŞİ vardır.Bu butonun altındaki SİL butonuna basarak cookie leri silebilirsiniz.

FİREFOX :

*ARAÇLAR>>>YAKIN GEÇMİŞİ TEMİZLE dedikten sonra çılan pencereden istediğiniz ayarları seçip TEMİZLENECEK ZAMAN ARALIĞI seçeneğini HER ŞEY olarak ayarlayıp tüm çerezleri silebilirsiniz.

OPERA :

*O MENÜ>>>AYARLAR>>>KİŞİSEL VERİLERİ SİL seçeneğine gidin gerekli ayarları yapıp

SİL tuşuna basın.Hepsi bu...