Community College - 2+2 Eğitimi

'Bilgi Rehberi' forumunda Wish tarafından 23 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

1. Community College - 2+2 Eğitimi
    Amerikadaki Community College - 2+2 Okullar
    Kanada'daki Community College - 2+2 Okullar

Yaygın olarak Amerika´da bulunan Community College´lar öncelileri Amerikan vatandaşlarının eğitim aldıkları kurumlar olup daha sonradan uluslararası öğrencileri de kabul etmeye başlamışlardır. Türkiye´deki karşılığı önlisans eğitimine denk gelen bu kurumlara başvuru ve kabul işlemleri normal üniversite başvurularından daha basittir. Kanada´da ise daha çok College ismini almaktadır ama sundukları programlar ve amaçladıkları Amerika´daki okullarla aynıdır.

2+2 nedir ?

Kısaca 2 yıllık önlisans eğitimi ve sonrasında 2 yıllık üniversite eğitimi demektir. Üniversiteden alınan diploma ile 4 yıllık üniversite diploması arasında denklik bakımından hiç bir fark olmamaktadır. Fakat 2 yıllık eğitim sonrası alınan diplomanın hiçbir YÖK denkliği yoktur. Muhakkak suretle programı 4 yıllığa tamamlayacak öğrencilerin bu programı seçmesini tavsiye ederiz.

Program Bilgisi

Community College´ların en büyük avantajı, üniversitelere göre daha ekonomik olmasıdır. Dolayısı ile 4 yıllık üniversite eğitimi hedefleyen bir öğrenci, ilk 2 yıllık eğitim giderlerini minumuma indirerek bütçesini dengeli bir şekilde kullanmış olacaktır.

Community College´lar lise mezunu her öğrenciyi kabul etmektedir. Başvuru sırasında İngilizce yeterlilik olarak sunacağınız TOEFL skoru da en az 133 olmalıdır. Bu düşük TOEFL skoru ile öğrenci kabul etmelerinin sebebi ise iki yıllık eğitim sırasında İngilizce dersleri alarak yabancı dilinizi kolej imkanlarında mükemmel düzeye getirmenize olanak tanımaktır.

İngilizcesi hiç olmayan bir öğrenci de Community College´a başvuru yapabilir ve kabul alabilir. Fakat 2 yıllık önlisans eğitiminden önce İngilizce hazırlık sınıfına devam etmektedir. Sonraki dönemlerde önlisans(AA/AS Degree) programına başlamaktadır.

İki yıllık eğitimi tamamlayan öğrenci isterse üniversiteye 3. sınıftan başlayacak şekilde geçiş(transfer) yapabilmektedir.

Çoğu Community College´lar presitjli üniversitelerle ortaklaşa çalışmaktadırlar ve mezun olan öğrencilerini bu okullara transfer etmektedirler.

Bir örnekle, Amerika´nın en çok bilinen ve prestijli üniversitelerinden biri olan UCLA ´da( University of California Los Angeles) okumak isteyen fakat not ortalaması bu okula direk 4 yıllık eğitim başvurusu için yeterli olmayan öğrenciler, UCLA´ ın anlaşması olan SANTA MONICA COLLEGE ´a başvuru yapmaktadırlar.

Başka bir örneği Kanada´dan verecek olurak; eğer UBC( University of British Columbia), UVIC(University of Victoria) ve Simon Fraser gibi Vancouver´da eğitim veren ve Kanada´nın en iyi okullarından sayılan 3 üniversiteyi hedefliyorsanız fakat not ortalamanız bu 3 okula da direk başvuru için yeterli gelmiyorsa, o zaman yapmanız gereken bu okullarla çalışan ve öğrenci transfer eden kolejlerde 2 yıllık eğitim almanızdır.Bu okullara en güzel örnekler,Columbia College, Malaspina University College´dır.

AMERİKA´DAKİ OKULLARIMIZ

SANTA MONICA COLLEGE

California eyaletinde bulunan Santa Monica College, işletme, muhasebe, medya, pazarlama, sinema, bilgisayar, eğitim, gazetecilik, müzik, moda, iç dizayn, fotoğrafçılık alanlarında eğitim vermektedir. Yıllık program ücreti 6000 USD civarındadır. Konaklama yurtta veya aile yanında sunulmaktadır. İngilizce dil bilgisi olmayan öğrenciler için İngilizce dil kursları bulunmaktadır. İngilizce kursu alacak öğrenciler için ayrıca iki yıllık programlar için şartlı kabul de verilmektedir. Direk başvuru içinse TOEFL´dan 450 istenmektedir.Program başlangıç tarihleri Eylül, Ocak ve Mayıs aylarıdır.

BERKELEY COLLEGE

New York - Manhattan ´da eğitim veren okulun muhasebe,yönetim, işletme, uluslararası işletme, moda pazarlama, iç dizayn, network yönetimi, web dizayn programları bulunmaktadır. İngilizce eksiği olan öğrenciler ayrıca hazırlık programına katılabilir ve okul tarafından şartlı kabul edilirler. Direk kabul edilebilmek için TOEFL´dan 500 istenmektedir. Yıllık okul ücreti 10,800 USD´ dır. Konaklama yurt veya aile yanında ayarlanmaktadır. Okulun hem 2 yıllık hem de 4 yıllık bölümleri bulunmaktadır. 4 yıllık bölümleri YÖK tarafından onaylıdır.

SEATTLE CENTRAL COMMUNITY COLLEGE

Amerika´da yılın okulu seçilen ve üniversite transferinde %100 başarı sağlayan okulun sunduğu programlar, işletme, bilgisayar,iletişim, ekonomi, mühendislik, fizik, siyaset bilimi, biyoloji, güzel sanatlar, muhasebe, müzik, pazarlama, medyadır. Direk kabul için istenilen TOEFL skoru 470´dir. Okulun İngilizce hazırlık bölümü bulunmaktadır ve yabancı dili yetersiz olan öğrenciler programlara şartlı kabul edilebilirler. Yıllık okul ücreti 6,900 USD´ dır.

KANADA´DAKİ OKULLARIMIZ

COLUMBIA COLLEGE

British Columbia bölgesinde Vancouver şehrinde bulunan okul özellikle University of British Columbia, Simon Fraser, University of Victoria ile yürüttüğü transfer programı ile bilinmektedir. Muhasebe, işletme, biyoloji, bilgisayar, kimya, ekonomi, iletişim, matematik, sosyoloji, oloji alanlarında eğitim vermektedir. Okulun sunduğu 2 yıllık programlar dışında, üniversite hazırlık, İngilizce hazırlık programları da bulunmaktadır. Programlara direk kabul alınabildiği gibi İngilizcesi yetersiz olan öğrenciler için şartlı kabul de alınabilmektedir. Yıllık okul ücreti 9,800 CAD´dır.

MALASPINA UNIVERSITY COLLEGE

British Columbia eyaletinde Nanaimo şehrinde bulunan okul Vancouver´a feribot mesafesindedir. Okulun hem 2 yıllık hem de 4 yıllık programları bulunmaktadır. Üniversite Transfer olarak adlandırılan 2 yıllık programlarını bitiren öğrenciler aynı eyaletteki UBC, UVIC, SFU gibi popüler okullara başvurabilmekteler. İşletme, güzel sanatlar, mühendislik, turizm alanlarında eğitim vermektedir. Yıllık okul ücreti 9,000 CAD ´dır.