Coğrafi keşiflerin sonuçları nelerdir

Konusu 'Genel Türk Tarihi' forumundadır ve Aysell tarafından 5 Kasım 2011 başlatılmıştır.

 1. Aysell Üye

  coğrafi keşifler ve sonuçları

  Coğrafi Keşiflerin sonuçlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  Cografi keşiflerin dünya tarihinde çok önemi, sosyal , siyasi ve ekonomik sonuçları oldu.
  Bulunan yeni ticaret yolları nedeniyle Akdeniz limanları, İpek ve Baharat yolları eski önemini kaybetti.Atlas Okyanusu kıyısındaki bazı limanlar hızla gelişti ve büyük birer ticaret merkezi haline geldi.
  Coğrafi keşifler sonuçu, Amerika’da bir çok eski uygarlığın olduğu öğrenildi. Keşfedilen yerlerden bol miktarda altın ve gümüş gibi değerli madenler ile çeşitli ham maddeler Avrupaya taşındı. Ticaretle uğraşan burjuva sınıfı zenginleşti ve güç kazandı. Burjuvalar , soyluların topraklarını satın almaya başladılar. Böylece , soylular eski güçlerini ve ayrıcalıklarını kaybettiler.
  Avrupalı devletler keşfettikleri yerleri egemenliklerine alarak sömürge imparatorluklarını kurdular. Keşif seferleri düzenlenen ülkelerin kaynaklarından yararlanan Avrupanın denizci ülkeleri kısa sürede zenginleşti. Zenginleşen ailelerin , kültür ve sanat hareketlerini desteklemeleri rönesansın başlamasında etkili oldu.
  Yeni dünyaya özgü bazı ürünler (tütün ,patates, domates, şeker kamışı, vanilya, kakao vb.) Avrupaya ve oradanda dünyanın diğer bölgelerine yayıldı. Keşfedilen ülkelerde Hristiyanlık dini yayıldı. Ancak Avrupada da kiliseye ve din adamlarına olan güven azaldı. Çünkü kilise ve din adamları, dünyanın düz olduğu vb. birçok yanlış bilgiyi savunmuşlardı.
  Başta Amerikaya olmak üzere, keşfedilen yerlere Avrupadan yoğun göçler oldu. Bu göçler sonuçunda Avrupa kültür ve uygarlığı daha geniş bir alana yayıldı.

Benzer konu başlıkları: Coğrafi keşiflerin
Forum Başlık Tarih
Sözel Dersler Coğrafi Keşiflerin Sonuçları 25 Aralık 2012
Osmanlı İmparatorluğu Coğrafi Keşiflerin Osmanlıya Etkisi 25 Aralık 2012
Sözel Dersler Coğrafi Keşiflerin Tanımı 2 Kasım 2011
Osmanlı İmparatorluğu Coğrafi Keşiflerin Osmanlıya Etkileri 30 Ekim 2011
Osmanlı İmparatorluğu Coğrafi Keşiflerin Osmanlı Devletine Etkileri 28 Ekim 2011