Coğrafi Bölge,Bölüm ve Yöre Kavramları

'Sözel Dersler' forumunda Wish tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Coğrafi Bölge Nedir


  BÖLGE

  Herhangi bir yerin tabii, beşeri ve ekonomik özellikler bakımından benzer özellikler gösteren kısmına bölge denir. Akdeniz Bölgesi gibi..

  Bunun dışında tarım bölgeleri, nüfus bölgeleri, iklim ve yeryüzü şekillerine bağlı olarak bölgeler oluşturabilir. 1941 yılında Ankara'da toplanan Birinci Coğrafya Kongresi, uzun süren çalışmaları sonunda Türkiye'yi yedi coğrafi bölgeye ayırmıştır. Adı geçen kongrenin çalışmalarında; Türkiye'nin üç tarafının denizle çevrilmiş olması, uzun kenarları boyunca kıyıya paralel dağ sıralarının bulunuşu, bu dağların yüksek, ama az engebeli olan orta kesimi deniz etkisinden ayırması, bu yüzden kıyı şeridiyle iç kesimler arasında iklim, doğal bitki örtüsü, tarım çeşitlerinin dağılımı ve bunların ulaşım sistemlerine ve konut tiplerine etkisi gibi etmenler göz önünde tutulmuş ve Türkiye'nin dört kenar bölgeyle, üç iç bölgeye ayrılması mümkün olmuştur. Tespit edilen yedi bölgeden ilk dördüne komşu olduğu denizin adı verilmiştir (Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgeleri). Diğer üç bölge de Anadolu bütünü içindeki yerlerine göre adlandırılmıştır (İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri).

  BÖLÜM


  Bölge içerisinde, tabii, beşeri ve ekonomik özellikler bakımından benzer olmakla birlikte bazı farklılıklar gösteren kısımlara bölüm denir. Antalya Bölümü, Adana Bölümü gibi...

  [​IMG]

  YÖRE


  Bölüm içinde farklı özelliklere sahip olan küçük alanlara yöre denir. Teke Yöresi, Menteşe Yöresi gibi..
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 22 Mart 2013
Yükleniyor...
- Coğrafi Bölge Bölüm Forum Tarih
4 Coğrafi bölgede birden toprağı bulunan ilimiz hangisidir Sorun Cevaplayalım 11 Kasım 2014
Türkiye'deki Coğrafi Bölgelerin Ekonomik Faaliyetleri Türkiye ile ilgili 9 Temmuz 2013
Türkiye'deki Coğrafi Bölgeler Ve Özellikleri Sözel Dersler 13 Mayıs 2013
Türkiye'deki Coğrafi Bölgeler Nelerdir Sözel Dersler 5 Mayıs 2013