Çocuklarla Oyun Oynamak zihnini geliştiriyor

'Hastalıklar' forumunda Yasemin tarafından 10 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

1. Çocuklarla Oyun Oynamak Zihin Geliştiriyor

Çocukların zihinsel gelişiminde oyunun önemli rolü olduğu belirtiliyor. Çocuklarla Oynamak Zihin GeliştiriyorOndokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hatice Kumcağız, çocukların zihinsel gelişiminde oyunun önemli rolü olduğunu zihinsel gelişimlerine katkı için ebeveynlerin de çocuklarının oyunlarına katılması gerektiğini söyledi.Kumcağız, çocuk için oyun sürecinin, önemli bir öğrenme aracı olduğunu belirtti.

Çocukların oyun aracılığıyla düşünmeyi, kendini tanımayı, ifade etmeyi öğrendiklerini anlatan Kumcağız, oyunun, çocuğun fiziksel, zihinsel, dil, duygusal ve sosyal yönden gelişimini hızlandırdığını kaydetti.
    Oyun sürecinin özellikle 3 yaş civarındaki çocuklar için önemli olduğunun altını çizen Kumcağız, şu bilgiyi verdi: "Bu dönemde kız çocuklar anneyle, erkek çocuklar ise babayla özdeşim kurmaktadırlar. Çocuklara sağlıklı model olmak için hem annenin hem de babanın çocuğuyla vakit geçirerek oyun oynaması, kaliteli bir paylaşım yaşanmasına neden olacaktır. Bu durum çocuğun öğrenmesini artırdığı gibi çocuğun psikolojisi açısından da çok büyük önem arz etmektedir.