Çocukların Bilgisayar Kullanmasının Zararları

'Hastalıklar' forumunda YAREN tarafından 5 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. Çocuk ve bilgisayar,Bilgisayarın Zararları, Bilgisayarın çocuklara zararı nedir, Bilgisayarın zararları nelerdir, bilgisayarın zararı, Çocukların bilgisayar kullanmasının zararları

  Çocukların Bilgisayar Kullanmasının Zararları
  [​IMG]

  Bilgisayarların yetişkinler kadar, çocuklar üzerinde de etkileyici, kendine bağlayıcı bir etkisi vardır. Zaman zaman çocuklarımızın bilgisayar karşısında büyülenmiş gibi saatlerce durduklarını farkederiz. Bu gücün etkisini tam olarak bilemediğimiz için, bu sürede çocuğu gözlemek ve denetlemek gerekir. Aşağıda bilgisayardan kaynaklanabilecek bazı olumsuz durumlar verilmiştir;

  Eğer bilgisayardaki yazılım programı (software) çocuğun yaşına uygun değilse, çocukları hayal kırıklığına uğratabilir ve bilgisayarın başarısızlıkla özdeşleşmesine yol açabilir.Yaşına uygun olmayan yazılım programlarını kullanan çocuklarda; şiddet kullanma, kaba bir dil kullanma, izlediği hızlı grafik ve animasyonlardan dolayı aşırı hareketlilik gibi etkiler görülebilir.

  Uzun süreli bilgisayar kullanmak çocuklarda fiziksel problemlere yol açabilir. Bu problemlerin başında; göz rahatsızlıkları, radyasyonun olumsuz etkileri, duruşta ve iskelet yapısında bozukluklar gelmektedir.
  Özetle, bilgisayar ve internet kullanımının olumsuz etkilerini yok etmek için, ebeveynlerin yakın denetimi ve kontrollü yönlendirmesinin şart olduğu söylenebilir.
   
Yükleniyor...
- Çocukların Bilgisayar Kullanmasının Forum Tarih
Çocukların Bilgisayar Kullanmasının Yararları Bebek Bakımı 23 Mayıs 2011
Bilgisayar Oyunları Çocukların Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor Hastalıklar 29 Ocak 2011
Çocukların eğitim alma hakkına engel olan üç neden ve bu nedenlere uygun çözüm yolları Zaman Tüneli 2 Eylül 2016
Okul Çağı Çocuklarında Diş Bakımı Sağlık Rehberi 17 Mayıs 2016