Çocuklarımıza Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları Nelerdir?

'Kısa Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 19 Eylül 2013 tarihinde açılan konu

1. Çok okuyorum ve araştıryorum bu konuda oldukça fazla yazılar yazıyorum farkındayım yalnız bu konunun benim ve tüm anneler için çok önemli bir konu olduğunu düşünüyorum.Özellikle okuma alışkanlığının küçük yaşlarda kazanıldığını düşünürsek çok gecikmeden çocuklarımıza bu hususta yardımcı olabilmek adına neler yapmamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor.

[IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/cocukvekitap-64504.jpg]cocukvekitap-64504[/IMGALT]

Kısacası benim bu yıl oğluma daha fazla gecikmeden okuma alışkanlığı kazandırmam gerekiyor.Benimle aynı fikirde olan birçok Annenin bu yazıyı okumasını ümid ediyorum.

Okuduğum birçok yazıdan anladığım kadarıyla çocukarımızın okuma alışkanlığını kazanmalarını istiyorsak mutlaka önce onlara iyi örnek olmamız gerekiyor.Biz Anne ve Babalar olarak elimize kitap alıp okuyormuyuz çocuklar büyükleri büyük ölçüde örnek alırlar bu nedenle bunu yapmamız şart.Yani öncelikle kendimize okuma alışkanlığı kazandırmakla başlamalıyız işe.Ve bir küçük ayrıntıyıda atlamak istemiyorum çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren kitap okumalıyız onlar okuma bilmiyor olabilirler fakat biz onlara okuyabilir her gece uyumadan önce çocuklarınıza kitap okumanız bu konunun uzmanları tarafından şiddetle tavsiye ediliyor.

Çocuğa şiddetle ve baskıyla yaklaşılmamalı kitap okuduğunda ona küçük ödüller verilebilir örneğin televizyon izlemesine izin verrilebilir bir süreliğine yalnız bunu devamlılık haline getirmemelisiniz alışkanlık yapmamalı sadece ilk okumaya başladığı dönemlerde çocuğunuzu motive edebilmeniz için küçük hediyeler ve ödüller verebilirsiniz.Birde çocuğunuzu çok güzel ve yararlı birşey yaptığına inandırın onu motive edin ve tebrik edin.Kitap okumasının ne kadar yararlı birşey olduğunu bilmesini anlamasını sağlayın.