Çocuklarda dikkat eksikliği tedavisi

'Hastalıklar' forumunda Yasemin tarafından 11 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. Çocuklarda dikkat eksikliği nasıl tedavi edilir


  4-12 yaş arası çocukların yüzde 5’inde görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık.

  Eğer müdahale edilmezse davranış bozukluğuna dönüşebilen bu dikkat eksikliği doğru ele alındığında, özellikle okul öncesi fark edilen vakalarda tamamen tedavi edilebiliyor.Bu çocuklar diğer yaşıtlarından daha fazla kontrol ve disipline ihtiyaç duyarlar. Ailenin, çocuğun günlük rutinini ve evdeki düzenini dikkatini toplayabileceği, ders çalışabileceği şekilde düzenlemesi gerekir.

  Anne baba çocuğun aşırı hareketliliğini kontrol etmeli, kurallar konusunda net ve tutarlı olmalı, çocuğun dikkat süresini uzatacak bulmaca vb. egzersizlere yönlendirmeli, onları anlayışla karşılarken yapabileceklerinin en iyisi de beklemeli.

  Öğretmenin tutumu da tedavi sürecini oldukça etkiler. Öğretmenler bu çocukların yetenekli oldukları alanları keşfetmeli, hareketli yapıların kontrol etmeli, bilgi düzeylerini onlara uygun yöntemlerle ölçmeli, farklı tutumlarından dolayı arkadaşlarıyla yaşayacakları ilişki sorunlarını çözmelerine yardımcı olmalıdır.

  Dikkat eksikliği yaşayan çocukların aile ve öğretmenin yanı sıra ruh sağlığı uzmanından yardım almaları da yaşamlarını kolaylaştırır. Uzman çocuğa dikkat artıran ilaç ve egzersizler vererek tedavi edebilir.
   
Yükleniyor...
- Çocuklarda dikkat eksikliği Forum Tarih
Çocuklarda Görülen Dikkat Eksikliği Nedenleri Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016
Çocuklarda Dikkat Eksikliği Nedeni Bebek Bakımı 22 Ocak 2013
çoçuklarda dikkat eksikliği neden olur Bebek Bakımı 11 Ekim 2012
Çocuklarda dikkat eksikliği belirtileri Hastalıklar 11 Mayıs 2012