Çocuklara Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

'Kısa Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 14 Eylül 2013 tarihinde açılan konu

1. Çocuklara Okuma alışkanlığının kazandırılmasının temeli aile içinde atıldığını unutmamak gerekmektedir.Çocukların ilk alışkanlıklarını kazandığı ve ilk öğrendiklerinin ailede gerçekleştiği düşünülürse çocuğun önünde ailelerin sergilemiş olduğu tutum ve davranışlar, ileride çocuğun okuma alışkanlığını önemli ölçüde etkilemektedir.

[IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/cocuga-okuma-aliskanligi-kazandirmak-18739.jpg]cocuga-okuma-aliskanligi-kazandirmak-18739[/IMGALT]

Okumayan, çocuklarının okumasına destek olmayan ailelerin çocuklarının gerçek anlamda okuma alışkanlığına sahip olması beklenmemelidir.Çocukların özellikle aile üyeleriyle olan ilşkileri, diğer bireylere , nesnelere ve tüm yaşama karşı aldığı tavırların, benimsediği tutum ve davranışların temelini oluşturur.Ayrıca ebeveynlerin eğitim düzeyi, mesleği ve ekonomik düzeyi bu alışkanlıkların kazandırılmasında büyük etken sağlamaktadır.