Çocuklar Neden Korkar

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 11 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

 1. Çocuklar Neden Korkarlar?


  Çocuklar neden korkar çocukların korkuları karşısında nasıl davranmak gerekir.Çocuklar özellikle küçük yaşlarda birçok şeyden korkabilir özellikle anne ve babasını kaybetmek korkabilir yada televizyon da izlediği çizgi filmler nedeniylede korkular yaşıyabilirler.Bu gibi durumlarda çocuklara nasıl yaklaşmak gerekiyor.

  Korku, genel olarak çevredeki koşullara, uyarının veriliş biçimi, geçmiş yaşantılara ve o andaki fizyolojik ve psikolojik duruma bağlıdır. Bazı korkular yaşanan olumsuz bir olay ya da deneyim sonucu ortaya çıkar, yani öğrenilir.

  Örneğin, bir trafik kazasına tanık olan bir çocuk arabaya binmekten korkabilir. Ya da önceden aşı olan bir çocuk hemşirelerden, doktordan ya da hastanelerden korkabilir.

  6-12 yaşlar arasında bu korkular giderek azalır ve bunların yerini bedensel yaralanma ve okulla ilgili ve sosyal ilişkileri içeren korku türleri alır. 11 yaşından itibaren bu korkularda belirgin bir düşüş görülür. Kızlarda erkek çocuklara oranla daha çok korkuya rastlanmaktadır.

  Çocuklar genellikle korktukları bir nesne ile karşılaştıklarında ilk verdikleri tepkiler; ağlamak, nefes tutma ve korkulan objeden uzaklaşmaya çalışmaktır.
   
  Son düzenleme: 11 Şubat 2014
Yükleniyor...
- Çocuklar Neden Korkar Forum Tarih
Çocukların eğitim alma hakkına engel olan üç neden ve bu nedenlere uygun çözüm yolları Zaman Tüneli 2 Eylül 2016
Çocuklarda baş ağrısı nedenleri Sağlık Rehberi 17 Mayıs 2016
Çocuklarda Görülen Dikkat Eksikliği Nedenleri Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016
Çocuklarda Öksürük Nedenleri ve Tedavisi Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016