Çocuk Kitabı Nasıl Seçilir?

'Kısa Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 13 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

1. Çocuklarımıza kitap alırken dikkat etmemiz gereken şeyler nelerdir açıkçası bende bu konuda oldukça zorlanıyorum.Ona nasıl daha yararlı kitaplar alabilirim bu konuda bilgi edinmek ve sizleride aydınlatmak için araştırdım ve uzmanların çocuk kitabı alırken nelere dikkat etmemiz konusundaki tavsiyelerini sizlerle paylaşıyorum.

[IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/cocuk-kitabi-nasilsecilir-89579.jpg]cocuk-kitabi-nasilsecilir-89579[/IMGALT]

Unutmayın sevgili anneler kitap dinliyerek ve kitaba dokunarak büyüyen bebekler ileride çok iyi birer kitap okuyucusu adayıdır.Çocuklar anne ve babayı örnek alacağı için mutlaka ona iyi örnek olmalısınız.Siz kitap okumalısınız ki çocuğunuzda bu alışkanlığı çok daha kolay kazansın.

Çocukların yaşlarına ait özellikler göz önünde bulundurularak kitap seçimi yapmalısınız.Özellikle renkli ve resimli yayınlar çocuğun kitaba olan yaklaşımını olumlu kılmaya yardımcı olur.Unutmayın sevgili Anne ve Babalar okuma alışkanlığı bir çocuğa bırakılacak en iyi mirastır.Hikayeyi destekleyen çizimler okumayı kolaylaştırır, çocukta merak oluşturmaktadır.Okumayı öğrenmeden önce resimlerini ve konusunu beğendiği kitapları size defalarca okutacaktır.
    Çocuğunuz kendisi kitap okumaya başladığı zaman yani 8 ile 9 yaşarında yavaş yavaş kendi kitabını seçmede özgür bırakabilirsiniz. Seçimlerinin dikkate alındığını hisseden çocuğun özgüveni de gelişecektir.