Çocuk İçin Kurban Kesilir mi?

'İslami Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 5 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

1. Bu konuya deyinmemin sebebi hakkında çok bilgi sahibi olmadığımızı düşündüğüm içindir dinimizde çocuklar için kurban keislebilir bunun herhanbi bir yasağı yoktur imkanı olan anne ve babalar çocukları için Kurban kesebilirler.

[IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/cocuga-kurban-kesilirmi-71876.jpg]cocuga-kurban-kesilirmi-71876[/IMGALT]

Cahiliye devrinde sadece erkek çocukları için kurban kesilirdi.Fakat Peygamber Efendimiz kız çocukları içinde kurban kesilmesini tavsiye etmiştir. Yalnız şuna deyinmek istiyorum kesilen Kurbanın kanının çocuğun alnına sürülmesi yerine Peygamber Efendimiz çocuğa güzel kokular ve misk sürülmesini tavsiye etmiştir.

Peki çocuk için kesilecek kurban ne zaman kesilmeli bu konuyada biraz deyinmek istiyorum.

Müslüman insanlar çocukları doğduğunda Allah'a şükretmek niyetirle isterlerse çocuklarına kurban kesebilirler çocuğun kız yada erkek olması gözetilmemeli her çocuk için Kurban kesilebilir.

Kurban kesilmesindeki amaç doğan çocuğun İslami bir hayat yaşaması niyetiyle kesilmelidir.Ayrıca sadaka verilir ve fakirlere yardım edilir bu sayede çocuğun doğru bir şekilde islami bir anlayış içinde yaşaması ömür sürmesi için dua edilir bunun için niyaz edilir ayrıca çocuğun kazalara ve belalar maruz kalmaması dilekleirnde bulunulur.