Çocuğunuzla Evde Vakit Geçirmenin Yolları

'Bebek Bakımı' forumunda Yasemin tarafından 27 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

1. Çocukla Kışın EvdeVakit Geçirmenin Yolları Neler

Yarı yıl tatilinin ilk günlerini geçirmekte olduğumuz şu günlerde tüm annelerin ortak derdi olsa gerek Acaba evde çocuğumla nasıl vakit geçirmeliyim Çocuğumla etkin zaman geçirmenin yolları neler bu soruları bir çoğumuz sorarız ve araştırırız çocuk için en faydalı zaman geçirme nasıl olmalı bu konuya deyinmek istedik Biz Forumdas Anneleri olarak siz ve çocuğunuz için bu soğuk kış günlerinde evinizde nasıl kaliteli vakit geçirebileceğiniz konusuna deyinmek istiyoruz forumumuz'daki annelerimizden de kısa kısa öneriler bekliyorum..

Mesela Hazırladığınız portakal suyunun dışında başka bir bardağa farklı bir meyve suyu hazırlayın. Onu da tattırın ve hangi meyvenin olduğunu sorun. Çocuğunuzun Cevabı bulması için ona küçük ipuçları verin. Böylece onun analitik düşünme becerisini desteklemiş olursunuz.ben bunu birazdan denemeyi düşünüyorum sevgili Anneler sizlerede tavsiye ediyorum..

Bir başka önerimiz ise şu İki resimli kartı ya da gerçek iki nesneyi çocuğunuzun önüne koyun. Bu iki resmin ya da nesnenin benzer ve farklı yönleri hakkında konuşun. Hem kelime hem de kavram gelişimi açısından oldukça önemli bir deneyim kazanmasına destek vermiş olacaksınız.

Resim kağıdına boş bir çember çizin ve ona bu çemberi kullanarak neler yapabileceğini sorun. Bu gibi örnekleri artırmak mümkündür ve biraz da sizin yaratıcılığınıza bağlıdır. Yaratıcılığını desteklemek için yapacağınız çalışmalarda onun gelişimini olumlu yönde etkileyeceğinizden emin olabilirsiniz..

Kitap okumasını sağlayın yada ona Bol bol kitap okuyun. Ona kitap okumanız zengin bir kelime hazinesine sahip olmasını sağlayacaktır. Böylece ileride okuduğunu anlayabilen bir birey olacaktır. Okunan kitaptaki olaylar ve karakterleri zihninde canlandıran çocuğunuzun hem hafızası hem de hayal gücünü geliştirmesinde yrdımcı olacaktır.

Bir poşetin içine herhangi bir nesne koyun. Dokunarak ne olduğunu anlamaya çalışmasını isteyin. Bu tür çalışmalar yaparken duyularını aktif kullanmasını sağlayın. Örneğin; gözleri kapalı olarak kokusundan yola çıkmasını ya da tadarak meyveyi tanımaya çalışmasını isteyin. Böylece onun duyuşsal duyarlılığını desteklemiş olursunuz.Biz bunu çok sık yaparız gerçekten çocuklar bu etkinlikte çok eğleniyorlar..

Çocuğunuzla bol bol şakalaşın. Çocuğunuzla şakalaşırsanız estetik duyarlık kazanmasını desteklersiniz. Estetik duyarlılığını destekleyin ki ileride duygularını kontrol edebilen, problemler karşısında kendine güvenen akademik benlik algısı yüksek biri olacakdır.

Sevgili Anneler bu önerileri mutlaka dikkate almanızı öneririz çocuğunuzun Televizyon karşısında saatlerce oturmasına izin vermemelisiniz ona ne kadar ilgi ve alaka gösterirseniz size hem daha yakın olacakdır hem daha mutlu bir çocuk olacakdır.

Forumdas.net Yasemin

2. Cevap: Çocuğunuzla Evde Vakit Geçirmenin Yolları

Çok faydalı öneriler...Özellikle kış aylarına denk gelen yarıyıl tatili bu önerilerle çok eğlenceli olacaktır. Teşekkürler yasemin...