Çocuğum Paylaşmayı Bilmiyor

'Bebek Bakımı' forumunda Yasemin tarafından 22 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

1. Çocuğum Paylaşmayı Bilmiyor ne yapmalıyım

Çocuklar Özellikle misafir geldiğinde oyuncaklarını paylaşmak istemeyen çocukların çıkardıkları kriz, anne-babaları zor durumda bırakır.Küçük çocuklar benim demekten hoşlanır. Benim oyuncağım, Benim annem. Hem her şeyi sahiplenir hem de kıskanırlar. Özellikle de oyuncakları söz konusu ise.

Çocuk Değerli’si elinden alındığında kıyameti koparır, kavga eder, ağlar hatta üstüne gidilirse kendini yerlere atar. Ebeveyn ise Onun eşyası çok kıymetlidir, kimseyle paylaşmaz. diyerek çocuğun kıskanç ve paylaşmayı bilmediğinden dert yanar. Oysaki paylaşma duygusu adım adım ve çocuğa zarar vermeden öğretilebilir.

Küçük yaşlarda çocuklar, benmerkezci bir düşünce yapısına sahip oldukları için paylaşmaktan hoşlanmaz. Özellikle 3 yaşın altındakilerin paylaşmayı sevmediğini vurgulayan uzmanlar çocukların kıyafet, anne-baba ve eşyaları kendi bedeninin bir parçası olarak gördüğünü söylüyor. Çocuk kendi bedenine ait bir şeyi vermek istemez. Alındığı zaman huzursuz, kızgın ve öfkeli tavırlar geliştirebilir.diyen Ertürk, bu davranış şeklinin de normal karşılanması gerektiğini belirtiyorlar...