Çocuğum Misket Yuttu Ne Yapmalıyım

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 26 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. Çocuğum Yabancı Cisim Yuttu Ne Yapmalıyım


  Yabancı cisim aspirasyonu, sıklıkla çocukluk yaş grubunda görülen, hava yolunun bir bölümü veya tamamının tıkanıklığına bağlı olarak değişik belirli ve bulgularla kendini gösteren ve müdahale edilmezse, dakikalar içinde ölüme neden olabilen acil bir durumudur.

  Daha çok çocukluk çağında karşılaştığımız tablolardan biri olan özellikle de erken çocukluk döneminde sık rastlanılan tablolardan biride nesnelerin yutulmasıdır. Özellikle bu dönemde ki çocukların etrafında ki nesneleri tanımak için ağızlarını kullanması bu olayların görülme sıklığını arttırmaktadır.

  Oyuncak parçaları, kumanda ve saat pilleri vb nesneler çocukların devamlı etrafında olan nesneler olduklarından en sık bu cisimlerin yutulması olayı ile karşılaşılınır. Bu maddeler yutulmalarının ardından solunum yollarına kaçtığında olanın aksine genelde bir şikayet yapmazlar.

  Çocuğun anne babasının olayın nasıl ve ne ile olduğunu anlatması doktorun tanı koymasında çok önemlidir. Bu nedenle, özellikle ebeveynler taralından yabancı cisim öyküsü verilen olgular dikkatle değerlendirilmeli ve gerekli tetkikleri yapılarak tedavi edilmelidir Klinik olarak çocukların yüzde 90'ında öksürük, hışıltılı solunum ve solunum seslerinde tek taraflı azalma gibi semptom ve bulguların bir veya daha fazlası bir arada bulunur. Yabancı cisim aspirasyonların tanısında radyolojik tetkik çok önemlidir.

  Eğer yuttuğu misketin büyüklüğü sindirim sisteminden geçebilecek düzeyde ise misketin çıkması beklenir. Bu gibi durumlarda çocuk cerrahisine başvurmalısınız.
   
Yükleniyor...
- Çocuğum Misket Yuttu Forum Tarih
Çocuğum Kitap Okumuyor Diyorsanız! Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016
E-Okul'dan çocuğumun notlarını nasıl öğrenirim? Bilgi Rehberi 22 Ocak 2015
Çocuğum hangi okula gidecek 2015 Merak Ettiklerimiz 13 Ağustos 2014
Çocuğum hangi okula kayıtlı nasıl öğrenebilirim Etüt Merkezi 5 Haziran 2014