Çocuğum Bana Vuruyor Ne Yapmalıyım

'Bebek Bakımı' forumunda Merve tarafından 30 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

1. Çocuğum Bana Vuruyor Ne Yapabilirim

Çocuğum Bana Vuruyor Neler Yapmalıyım

Çocuklar her zaman vurgulanarak söylenildiği gibi karşılarında güçlü anne-baba görmek isterler ve sizler güçlü anne-baba olduğunuz takdirde çocuğunuz size hayranlık duyar ve saygı gösterir. Bunun tersi olarak aşırı toleranslı, aşırı hoşgörülü bir tutum sergilerseniz -ki bunu çocuğunuzun mutluluğu için yapıyorsunuzdur- çocuğunuz sizi umursamayacaktır, hiçbir şeyi size danışma ihtiyacı hissetmeyecektir (çünkü o evde en güçlü, çocuğunuzdur), size saygı duymayacaktır. Bununla birlikte sizden hiç tepki almayan çocuğunuz size her durumda sözünü geçirmeye alıştığı için, onun dediği olmadığı durumlarda sınırları zorlayarak size bağırmayı, gerektiğinde vurmayı hakkı olarak görür. Sizin bu tutumunuzun sonucu çocuğunuzda görülen vurma davranışı bir davranış bozukluğu değildir. Bu durum davranışlarda ve çevrede birkaç düzenleme ile söndürülebilecek bir durumdur. Olaya böyle bakmanız, çözüm yolu bulma konusunda sizi cesaretlendirecektir.

alıntı

2. Cevap: Çocuğum Bana Vuruyor Ne Yapmalıyım

Çocuk anne ve babaya şiddet gösteriyorsa büyük bir ihtimalle evde şiddet vardır. Ya da anne ve baba şakalaşıyor da olsa model alma yoluna giden çocuk şiddet eğilimini gösterir. Bu nedenle çocuklara karşı fazla hoşgörülü olmak ya da şiddetle yaklaşmak yanlıştır. Psikologlar şiddet eğilimindeki çocukları incelemiş ve birçoğunun anne ya da babadan şiddet gördüğü ortaya çıkmıştır. Bu yüzden çocuklarınızı dövmek yerine onun konuyu anlamasını sağlayın. bunu yaparsan sonucu bu olur şeklinde örnekler verin daha etkili olacağına eminim.

3. Cevap: Çocuğum Bana Vuruyor Ne Yapmalıyım

Çocuğun anneye vurması önceleri bir oyun olarak başlarken sonrasında bu bilinçli olarak şiddete dönüşür. Annenin en erken vakitte tedbir olması önemlidir. Çocuk her vurmaya kalktığında uyarmalı ve bunun yanlış olduğu anlatılmalıdır. Bu konuda en önemli nokta ise istikrar. Her seferinde uyarmak önemli...