Çocuğum Ateşlendi Ne Yapmalıyım

'Bebek Bakımı' forumunda zamaneanne tarafından 29 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

1. Çocuğum Ateşlendiğinde Ne Yapmalıyım

Ateş bir annenin en büyük kabuslarından biri herhalde. 1 yaşında bebeği olan bir anne olarak diyebilirim ki en çok korktuğum şeydi önceleri bebeğimin ateşlenmesi. Ama ne yapılacağını bilirseniz öyle çok da korkulacak bir durum olmuyor.

Normal şartlarda, çocuklarımızın ateşi 37,0 ile 38,0ºC arasında dalgalanıp durur. Sabahları vücut ateşi genellikle düşüktür; öğleden sonra ve akşama doğru, çocuğun da hareketlenmesiyle ateş yükselir; ama yine normal sınırlar içinde kalarak.

Ateşi düşürmek için neler yapabilirsiniz?

Titriyor diye çocuğu sarıp sarmalamayın; ateşini daha da artırırsınız. Bu en çok yapılan hatalardan biridir.

Çocuğunuza ağızdan sıvılar (sıvı besin, içecek) verin. Sıvı vermek kaybolan vücut sıvısının yerini doldurur. Anne sütü alan çocukların da sık aralarla emzirilmesi sıvı ihtiyacını karşılar.

Ateş, çok yüksek olmadığı ve kaybedilen sıvının yeri doldurulduğu sürece genellikle tehlikeli değildir. Çocuklar, biz büyüklerin aksine, yüksek ateşli de olsa hasta gibi görünmeyebilirler.

Çocuğunuzu mümkün olduğu kadar az giydirin.

Üzerini kalın yorgan veya battaniye ile örtmeyin. Çarşaf gibi tek bir örtü kullanın.

Ilık sünger sürülerek veya ılık su banyosu ile ateş düşürülebilir. Ateşi düşürmek için ALKOL KULLANMAYIN, SOĞUK SU KULLANMAYIN.

Ateşi düşürmek için en çok parasetamol ve aspirin kullanılır. Bunlardan ilk olarak parasetamol grubunu tercih etmek gerekir. Parasetamol, değişik ticari isimler altında, şurup ya da tablet olarak bulunur.

Çocuk ağızdan rahat alamıyorsa, makattan fitil olarak da uygulanabilir.

Küçük çocuklarda hekim önerisi olmadan ASPİRİN kullanmayın.

2. Cevap: Çocuğum Ateşlendi Ne Yapmalıyım

Çocuk ateşliyken direk soğuk su ile duş aldırmanın iyi olmadığını duymuştum. Ilık bir duş aldırmak ve koltuk altı, kasıklarına ve bacak altlarına buz torbası koymanın ateşi düşürmekte etkili olduğunu gördüm.

3. Cevap: Çocuğum Ateşlendi Ne Yapmalıyım

Evet genelde ben de kızım ateşlendiğinde ılık su ile duş aldırırım ve çok sıkı giydirmem.Ardından da ateş düşürücü şurubu verip çocuğun ateşini sürekli ölçmek gerekir. Örneğin saatte bir. Ben Genelde böyle yapıyorum.