Çocuğum Altına Kaçırıyor Çaresi Nedir

'Bebek Bakımı' forumunda zamaneanne tarafından 30 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

1. Çocuğum Altına Kaçırıyor Ne Yapmalıyım

Çocuğum Altına Kaçırıyor Yardım

Çocuklar özellikle tuvalet eğitimine başladıkları 1,5 yaşından itibaren altına kaçırma problemi yaşayabilirler. benim bu noktada annelere en büyük tavsiyem bu durumu olağan karşılamanız.Herşeyden önce çocuğunuzun size eziyet ettiğini dşünmemeniz.

Çünkü bazı çocuklar organları üzerinde tam kontrol sağlayamadıkları için, bazen altlarını ıslatabilir. Bu sebeple 4 yaşına kadar arada sırada görülen altını ıslatma olayları normal karşılanmalı, çocuğa baskı yapılmamalıdır.

Sebebi ne olursa olsun, anne babalar altını ıslatan çocuğa baskı yapmamalı, cezadan ve suçlayıcı tutumdan uzak durmalıdır. Bu tür baskıcı tutumlar problemi artırmaktan başka bir işe yaramaz.

Bazen altını ıslatma psikolojik bir durum olabilir. Bir çocukta aşağıda vereceğimiz belirtilerin görülmesi durumunda ‘altını ıslatma’ bir uyum ve davranış bozukluğu olarak kabûl edilmeli ve bir uzman psikologdan yardım alınmalıdır.

Eğer bir çocukta:

— Fiziksel, hareket (motor), dil ve zeka gelişimi normalse,

— 2 yaşından itibaren tuvalet eğitimi almaya başlamış ise,

— 4 yaşında ise,

— Ara sıra da olsa gece ve veya gündüz altına ıslatma varsa, bu davranışı psikolojik bir probleme işaret ediyor demektir.

Bazı anne-babalar çocuklarının bilinçli olarak altını ıslattıklarını düşünerek onları azarlar, yargılar, suçlar, korkutur, kimi zaman da ceza verir. Oysa çocukların çoğu bunu bilinçli olarak yapmazlar. Çocuğun bilerek altını ıslattığını düşünsek dahi, bunun psikoloji dilinde bir anlamı vardır. Bu durumda bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Çocuk beş yaşını geçtiği halde gece altını ıslatmalar devam ediyorsa, anne ve baba mutlaka çocuk doktoruna, psikologa ve çocuk psikiyatrına müracaat ederek tedavi yollarını aramalıdır. Sebebe bağlı olarak uygulanan ilaç ve terapiler iyi sonuçlar vermektedir.