Çocuğu sevgisizlikle cezalandırma

'Bebek Bakımı' forumunda Burcu tarafından 24 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

1. Bazı anne babalar sevgi vermeyi, çocuğun istenilen davranışlar göstermesinin bir ön koşul olarak tayin ederler ve bu tutum içindeki bir ebeveyn ve bir şeyler yaparsan severim ya da bir şeyler yaparsan, sevme mesajını çok açık ve net bir biçimde çocuğa bulaştırır çocuklarından mükemmel donmalarını bekleyin ve onlara hiçbir hata payı bırakmayan anne babalarda daha sık rastlanan bir tutum karşısında çocuk çaresizdir.

Ne yaparsa yapsın Anne babasının sevgisini gerçekten kazanamayacağını düşünür. Ne kadar çaba harcarsa harcasın "anne babasına layık bir evlat" olamadığı düşüncesinin altında ezilir. Bu tutum içindeki anne babaya sorduğunuzda herşey gayet normaldir.
    Küsmek, konuşmamak, yüzüne bakmamak, imalı sözler ile iletişim kurmak ise sevgiyi ceza olarak kullanan anne babaların başlıca araçlarıdır.
    Sevgisizlikle cezalandırma her zaman doğrudan evgiden mahrum bırakma şeklinde karşımıza çıkmaz. Bazen, belki de daha sıklıkla dolaylı olarak gözlenir ki bu durum çoğu zaman anne babanın bile farkına varmadığı bir durumdur.

Çocuğunuzun okuldan eve döndüğü vakti hatırlayın o eve girdikten sonra ki, ilk yarım saat içinde, aranızda geçen konuşmaların neler olduğunu düşünün. Derslerin nasıldı? Fen, bilgisinden yazılı oldunuz mu? deneme sınavının sonuçları belli oldu mu? Buna benzer konuşmalar evdeki, ilk konuşmalarımız oluyorsa bu durum çocuğumuzun kafasında şu soruyu oluşturmaktadır: "Annem babam için BEN mi önemliyim yoksa benim okul başarım mı önemli?" Böyle bir uygulama, evimizin rutini haline geldiğinde ise çocuk tarafından, gördüğü cezaya karşılık olarak, anne babaya da bir ceza sunulur. Çocuğumuzun bize uyguladığı ceza ise çoğu zaman çalışmamak ve başarısız olmak da inat etmek şeklinde gerçekleşir.