Coca Cola'nın tersten okunuşu ne ifade eder

'Sorularla İslamiyet' forumunda Semerkand tarafından 2 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. Coca Cola'nın tersten okunuşu ne ifade eder
    Neskafe, kola ve pepsi içmek caizmidir

Değerli hocalarım öncelikle hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Uzun zamandan beri akıllarda hep soru işareti bırakan coca colanın tersten okunuşunun gerçekten kötü bir anlamı varmı ? Bu konuyu eminimki benim kadar birçok insanda merak ediyordur.Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Kolanın (coca cola) terkibinde domuz yağı ve alkol olduğu, ayrıca yazıyı ters okusan La Muhammed La Mekke yazılmış olduğu söyleniyor doğru mudur?
    Soru
    Ben kola icmeyi severim. Son zamanlarda bazı insanlar kolanın terkibinde (hazırlayışında) domuz yağı veya alkol vardır diyorlar veya yazıyı ters okusan La Muhammed La Mekke yazılışı olduğunu ve bu yüzden haram olduğunu söylerler. Şimdi ben buna göre kola içmeyimmi?. Lütfen bana doğru yolu söyler misiniz? Buna göre haram mı?

Cevap
    Değerli kardeşimiz;

Neskafe, kola ve pepsi içmek caizdir. Çünkü içinde domuz yağı veya alkol olduğu kesin değildir. Ancak bazı alimlerimiz bu konularda şüphe olduğu için içilmese iyi olur demişlerdir. Şüpheli şeylerden kaçınmak her zaman daha iyidir. Hatta bazı Hanefi alimleri kahvenin bile haram olduğunu söylemişlerdir. Fakat bu fetvalar genel kabul görmemiştir. Bir Müslüman bu maddeleri içmekle haram işlemiş olmaz. Kimseye bunları içmeyin diyemeyiz. Dinen haram değildir. Ama bunları içmeyen birisini de niçin içmiyorsun diye zorlayamayız.

Bize göre böyle şeyleri öne sürmek pek doğru olmasa gerek eğer böyle bir niyetleri varsa biz onların bu niyetlerini gerçekleştirmiş oluruz. Eğer böyle niyetleri yoksa kul hakkı geçmiş olur.

Daha önceden de gördüğümüz bu resmi tekrar inceledik. Üzerinde fazla durmanın onların ekmeğine yağ sürmek olduğunu düşünüyoruz. Reklamlarını bedava bize yaptırmış oluyorlar. Bu nedenle tavsiyemiz, böyle yollarla değil de başka yollarla mücadele etmeliyiz. Binlerce karanlığı yok etmenin yolu bir ışık yakmaktan geçer.

Elbette kötülüğü ve zulmü kınamalıyız ve onlara yardım edenleri desteklememeliyiz. Ancak bu işi yaparken mukaddes şeylerin kullanılması bize göre pek hoş değildir.

İlave bilgiler için tıklayınız.

Selam ve dua ile...
    Sorularla İslamiyet