Çinin Yüzey Şekilleri

'Ülkeler' forumunda zamaneanne tarafından 13 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

 1. Çindeki Yüzey Şekilleri


  Çinin Yeryüzü Şekilleri


  Çinin yüzey şekilleri birbirinden çok farklıdır. Batı kesimi, yüksek sıradağların kuşattığı kapalı havzalarla ve platolarla kaplıdır. G.'deki Tibet "platosu", B.'da Kara-kurum'un, G.'de Himalayalar'ın egemen oldukları yüksek (3 000-4 000 m) sıradağlardan oluşur,

  K.'den G.'e doğru uzanan bu sahanlıkları, B.'dan D.'ya doğru dört "basamağa" ayıran birbirine paralel engebeler keser. En kuzeyde olan "basamak" Kuzey-Doğu Çin'dir (Mançurya) ve üç sahanlığı birbirinden kesinlikle farklıdır: Büyük Kingan; Mançu ovası; Küçük Kingan ve Liaodong. G.'de Huang Hı "basamağı" Şaanşi ve Şanşi pla-tolarıyla Vutai Şan ve Taihang Şan sıradağlarını kapsar; Kuzey Çin ovasının ötesinde Şandong, ovanın deniz sahanlığıdır.

  K.'deyse, Kunlun (Karanlık Dağlar) sıradağlarıyla (6 000 m) sona erer; Kunlun dağlan da, 90° boylamının D.'sunda Tsaidam ve Çinghai havzalarına egemendir. Söz konusu iki havzayı K.'den sınırlayan Nan Şan sıradağları, Büyük Kingan'ın K.-D.'sunda yükselen Moğolistan platosunun güney kenarıyla devam eder. 90° boylamının B.'sında, Kunlun dağlan Tarım çanağının yanında yükselir. Tarim çanağını yaşlı Tien Şan (Tanrı dağları) sıradağları (7 000 m), K.'de Çungarya çöküntüsünden ayırır.
   
Yükleniyor...
- Çinin Yüzey Şekilleri Forum Tarih
Fenerbahçe Benfica Maçının Hakemleri 25 Nisan Zaman Tüneli 17 Mayıs 2016
Soru Hangi Sanatçının adı Walk Of Fame İsmiyle Anılan Kaldırımın üzerinde adı vardır Sorun Cevaplayalım 9 Mart 2016
öğrencinin görevleri nelerdir maddeler halinde Kısa Bilgiler 17 Şubat 2015
Kurtuluş savaşında şerife bacının hayatı Hakkında bilgi 10 Mart 2014