cin ve melekler nedir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 8 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. cin ve melekler nedir


  Melekler Nedir

  Melek, Allah tarafından yaratılmış, erkeklik ve dişilikleri olmayan ve Allah’a itaatten ayrılmayan nuranî bir varlıktır. Melekler, duyu organlarıyla algılanabilecek maddî bir yapıya sahip olmamaları yönüyle gayb âlemine ait varlıklardır. Bunun için de, haklarında duyularla değil, âyet-i kerimeler ve peygamberlerin verdikleri haberlerle bilgi sahibi oluruz.

  Rabbimiz, gaybın son habercisi, son peygamberi Hz. Muhammed’e (S.A.V.) vahyetmiş olduğu kitabında, bize meleklerden bahseder ve onların varlığına inanmayı iman esasları içinde ifade eder: Peygamber Rabbi tarafından kendisine indirilene iman etti, (buna) mü’minler de (iman ettiler).

  Her biri Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine iman ettiler.(Bakara 2/285)
  Meleklere inanmayan kişi, ilgili âyetlerin hükmünü inkâr ettiği için iman etmiş sayılmaz. Esasında meleklere inanmamak, dolaylı olarak vahyi, peygamberi, peygamberin getirdiği kitabı ve tebliğ ettiği dini inkâr etmek anlamına gelir.


  Cin Nedir

  Cinler hacmi ve kütlesi olmayan, bu alemde bir başka boyutta bulunan (yaşayan) varlıklardır. Halk dilinde Cin erkek Peri de kadın olarak düşünülür. Gerçekte de durum farklı değildir. Cinler de erkekli dişili bir yaşam sürerler; doğarlar, yaşarlar, ürerler ve ölürler. İnançları ve idealleri vardır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 19 Şubat 2016
Yükleniyor...
- melekler nedir Forum Tarih
Cennetteki meleklerin başkanının ismi nedir? Sorun Cevaplayalım 17 Ağustos 2011
Kirâmen Kâtibîn Nedir?Kiramen katibin melekleri Dini Konular 18 Mayıs 2011
Melek Nedir - Melekler Hakkında Bilgi Dini Konular 20 Şubat 2011
Şehrin Melekleri Dizisi Oyuncu Kadrosu Popüler Diziler 16 Ağustos 2015