Çin Seddi Hakkında Bilgi

'Ne Nerede ?' forumunda HazaN tarafından 30 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Çin Seddi nerede


  Çin Seddi, Çin'in kuzeybatısı boyunca uzanır. Dünyanın en uzun savunma duvarıdır. Kalıntıları Po Hay körfezinde deniz kıyısında başlar. Pekin'in kuzeyinden geçerek batıya yönelir ve Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya uzanır. Gobi Çölü'nün güneyinden batıya yönelerek devam eder.

  Çin'in Savaşan Beylikler döneminde (M.Ö.403 M.Ö.221), Çin seddinin temeli 20den fazla ayrı ayrı krallık tarafından atılmıştı. Chu, Qi, Yan, Wei, Han, Zhao, Qin Krallıkları birbirinden korumak için sınırlarında ilk setler inşa ettiler. Qin,Zhao,Yan kralıkları ise XiongNu, DongHu, LinHu, LouFaın saldırılarını durdurmak ve ülkenin kuzey sınırlarını koruma amacıyla da inşa ettiler. Çin'in ilk İmparatoru Qin Shi Huang, burayı boydan boya aşılmaz bir savunma duvarıyla kapatmaya karar verdi.

  Seddin yıkılmış olan kısımlarıyla birlikte uzunluğu 6.000 kilometreyi bulur. Bugün ayakta duran kısım Ming Hanedanı devrinden kalan 2.500 kilometrelik settir. Ancak asıl inşaat, M. Ö. 221 ile M. S. 608 yılları arasında yapılmıştır.

  Seddin kalınlık ve yüksekliği yer yer değişir. Sanılanın aksine Çin seddinin tamamı tuğlalardan oluşmaz. Bazı yerleri çok zayıf, kuvvetsiz maddelerden yapılmıştır ve bu duvarlar çok kısadır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Ocak 2013
Yükleniyor...
- Çin Seddi Hakkında Forum Tarih
Çin Seddi Nedir, Çin Seddi hakkında bilgi Ülkeler 1 Şubat 2011
çin seddi hakkında bilgi,çin seddi hikayesi Bunları biliyormusunuz 13 Temmuz 2010
Çin Seddi Hakkında Kısa Bilgi Bunları biliyormusunuz 12 Temmuz 2010
Büyük Çin Şeddi Niçin Yapılmıştır? Sorun Cevaplayalım 27 Ocak 2012