Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır?

'Kişisel Bakım' forumunda Yasemin tarafından 16 Eylül 2013 tarihinde açılan konu

1. Cilt tipinizi öğrenmeniz çok kolay bir şey değildir.Cilt tipini tespit etmek için kendi cildinizin gün içerisindeki tepkilerini takip etmeniz gözlemlemeniz gerekiyor.

[IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/cilt-tipi-71000.jpg]cilt-tipi-71000[/IMGALT]

Cildiniz normal bir cilt ise normal cilt hem yağlanır hem diğer karma ciltler gibi kuruluk gösterebilir kuruma olabilir cildinizde.Sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkayın daha sonra Benim cildim kuruyor diyemezsiniz çünkü belki de gün içinde yağlanacaktır cildiniz.Cildinizin T bölgesi denilen alın, burun üstü ve çene bölgesinin yağlı olduğunu ama yanak yanlarının kuruma eğiliminde olduğunu gözlemleyebilirsiniz.Cildiniz gün içinde yağlansa bile Benim Yağlı cildim var diyemezsiniz.Bu nedenle cilt tiplerini çok iyi bilmek öğrenmek gerekmektedir.

Cilt Tipiniz Kuru ise
    Cilt gözenekleri nazik ve hassastır. Cildinizi sabunla yıkadıysanız cildinizin gerildiğini hissedersiniz. Cilt deriniz pul pul olup dökülür, kaşınabilir. 20’li yaşların hemen sonrasında cilt çok gergin olduğu için göz, dudak çevresi ve alında ince kırışıklar görülebilir.

Normal Cilt Çok ender rastlanan cilt tipidir. Sivilce, siyah nokta, kuruma, kızarıklık görülmez. Bir bebeğin cildi gibi pürüzsüzdür.Normal cilde sahip şanslı kişilerdenseniz cildinize iyi bakmaya özen gösterin.Günlük temizliğini ihmal etmeyin.

Karma Cilt Tipiniz varsa Karma Cilt tipi Çok sık rastlanan bir cilt türüdür. Yağ bezlerinin bazı bölgelerde yoğun, bazı bölgelerde yetersiz çalışması nedeniyle alın, burun ve çene bölgesinde yağlanma olur.Kalan diğer bölgelerde is eyağlanma görülebilir.

Cildiniz Yağlı Ciltmi? Yağlı ciltler Fazla çalışan yağ bezleri sonucunda cilt gözenekleri açılır ve genişler. Burun ve çene bölgesinde siyah noktalara ve sivilcelere sıklıkla rastlanmaktadır.Cildiniz yağlı ise cildinizin yağını dengeleyecek ürünler tercih etmeli ve mutlaka hafif yoğunlukta nemlendirme kremlerini kullanmaya özen göstermelisiniz.