Çılgın Türk

'Genel Türk Tarihi' forumunda Erkan tarafından 28 Temmuz 2008 tarihinde açılan konu

1. Çılgın Türk

TARİH, 14 Ekim 1987.

Saat, 11.05.

Yer, Ankara Mürted.

4'üncü Ana Jet Üssü'nün pistinde bir F16 frenlerini bırakmış, kulakları adeta sağır eden bir gümbürtüyle hızlanıyordu.

Nefesler tutulmuştu.

Çünkü 86-0068 kuyruk numaralı o F16, tarihimizde yeni bir sayfa açıyordu. Türkiye'de üretilen ilk savaş uçağıydı.

*

İlk kez test ediliyordu.

Haliyle, düşme ihtimali yüksekti.

Pilot, 36 yaşında bir binbaşıydı.

Şener Koltuk.

'Kelle Koltuk' diyorlardı ona.

Haklıydılar... Çünkü bu işi yapabilmek için hakikaten kelleyi koltuğa almak gerekiyordu. Havalanacak, bütün manevraları deneyecek, kelimenin tam manasıyla 'canını çıkaracaktı' hiç uçmamış uçağın... Kalktı, daldı, çıktı, yattı, döndü ve sağ salim indi.

'Tamam' dedi, 'Bu uçar...'

*

Gözü karaydı, mangal yürekli...

Tam çılgın Türk!

*

Kıbrıs'ta savaştı.

F100'le... Bu F100 dedikleri, hesapta avcı bombardıman uçağı ama, aslında soba borusu gibi bi şey... ABD'nin bize kakaladığı uçaklardan... 1953 model!

Onunla dağıttı Yunan'ı.

F104 macerası var bir de...

Bandırma'ya inecek, basıyor düğmeye, sol iniş takımı açılmıyor... Komutan, Cumhur Asparuk Paşa... 'Atla' diyor, 'Uçağın canı cehenneme, pilotumdan kıymetli değil...' Atlasa, rutin kontrol için hastaneye gidecek, 28 gün uçuştan men edilecek, kural bu... Uçak arızalı ama, pilot daha arızalı! 'Çorbayı akşam evde içeceğim komutanım' diyor, atlamıyor! Gövde üstü indiriyor uçağı! Hem de öyle indiriyor ki, tereyağından kıl çeker gibi, tekerlekle inse bu kadar olur... Aynı uçağı, 27 gün sonra 'kendisi' test ediyor ve yeniden Hava Kuvvetleri'ne dahil ediyor!

*

521 uçağın test uçuşunu yaptı. 521 kez 'maksimum' riske attı hayatını... Bu bir dünya rekoru... Çünkü, binlerce parça ve milyonlarca hesaptan oluşan 'sıfır kilometre' 521 uçağı, düşürmeden indiren başka bir pilot yok dünyada!

*

Emekli oldu sonra...

ABD'den iş teklifi aldı..

Acayip paralar teklif edildi. Gitmedi.

'Ben bu işi para için yapmadım, bu vatanın ne toprağını terk edebilirim, ne gökyüzünü' dedi.

Restoran açtı.

'Ticaret yapmak F16 uçurmaktan zor' diyordu arkadaşlarına: 'Buzda kayıyorsun, suya yazı yazıyorlar, dürüstlük yok! Böyle ortamda uçmak mı kolay, ticaret yapmak mı?'

*

Ve tarih, 13 Haziran 2008...

Yer, Ankara Kocatepe Camii...

Musalla taşında ay-yıldızlı tabut.

Şener Koltuk...

Henüz 57 yaşında kalp krizinden vefat etti. Türbana mürbana kafa yorduğunuz için haberinizin olduğunu sanmıyorum, yazayım dedim... Türkiye, hakkı ödenmez bir kahramanını sessiz sedasız toprağa verdi. Allah rahmet eylesin.

--

HALDUN KESKIN

2. Allah rahmet eylesin böyle ne değerleri uğurladı musalla taşları sessiz sedasız :(

paylaşım için teşekkürler erkan

3. Şu Çılgın Türkler

İstiklâl aşkıyla şahlanıp kalktı
    Ufukta görüldü şu çılgın Türkler
    Coşarak köpürdü sel gibi aktı
    Yayılıp serildi şu çılgın Türkler

Zalim düşmanlarla savaşa girdi
    Ermeni, Yunan’dan çok zulüm gördü
    Kanları döküldü çok şehit verdi
    Yurt için vuruldu şu çılgın Türkler

İşgal günlerinde tütmez bacası
    Düşmanla çarpıştı genci kocası
    Kan içinde yere düştü nicesi
    Toprağa sarıldı şu çılgın Türkler

Bu savaş Türkler’in kutsal savaşı
    Onurla söylendi özgürlük marşı
    Kalleş emperyalist düşmana karşı
    Hiddetle gerildi şu çılgın Türkler

Koçyiğitler cephelere döküldü
    Hain düşman mevzilerden söküldü
    İngiliz, Yunan’ın beli büküldü
    Tarihe soruldu şu çılgın Türkler

Şerefle yazıldı tarih yaprağı
    Kan ile sulandı vatan toprağı
    Nice nice tepelere bayrağı
    Çekerken görüldü şu çılgın Türkler

Bu iman gücünü Tanrı’dan aldı
    Dünyaya nam verip ihtişâm saldı
    Yaptığı cenklerde muzaffer oldu
    Zaferle duruldu şu çılgın Türkler

Lemin Gülderen
    ( ELİNE EMEĞİNE SAĞLIK ÇOK GÜZEL ERKAN)

4. Çok güzel bir anlatımdı okurken hiç bitmesin istedim.Allah rahmet eylesin çok haklısınız vefatından hiç haberimiz olmadı.Örnek alınması gereken bir şahsiyet bu vatanın böyle Çılgın Türklere ihtiyacı var.
    Ruhu Şadolsun nur içinde yatsın..Teşekkürler Erkan

5. tv lerimiz maalesef nerde magazin haberi var kim kimle beraber kimin eli kimin cebinde haberlerin peşinde koşarken böyle değerli insanlarımızın vefat haberini maalesef atlamışlar.Mekanı cennet olsun.Bizlerle paylaştığın için teşekkürler erkan

6. Bu güzel yazıyı bizlerle paylaştığın için teşekkürler Erkan..

7. Allah rahmet eylesin. Türkiye'nin hele şu günlerde böyle çılgın Türklere o kadar çok ihtiyacı varki! Nur'lar içinde yatsın...:)
    Teşekkürler Erkan.

8. Bu ülkenin sanatçılarının (Sözde sanatçılar) ne yaptığı, kiminle gezdiği, nasıl kafaları çekip dağıttığı daha önemliyken (daha çok reyting alırken) ne gerek var ki bu konunun üzerinde durmaya.
    Halk ne istiyorsa tvlerde onu veriyor.Halkımızda da suç var diyorum ben ALLAH ıslah etsin hepimizi diyorum
    ALLAH rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

9. Gözlerimizdeki siyah perde kalktığında bu tür acı kayıplarımız farkedecegiz :(

Allah rahmet eylesin :)