Çikolatalı ve Fındıklı Biscotti yapımı

'Damak Keyfi' forumunda anniccha tarafından 20 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. Malzemeler
    tereyağı 110 gr
    şeker 3/4 sb
    yumurta 3 adet
    portakal kabuğu rendesi 1yk( limon kabuğu rendeside kullanabilirsiz)
    vanilya 1 çyk
    un 3 sb
    kabartma tozu 1 1/2 paket
    dövülmüş fındık 1 sb
    çikolata parçacıkları 1 1/4 sb

Yapılışı
    -tereyağı ve şekeri iyice pürüzsüzleşene dek çırpıp içine yumurtaları, portakal kabuğunu ve vanilyayı da ekleyip çırpın
    -un ve kabartma tozunu karıştırıp yumurtalı karışıma ekleyip iyice yedirin ve fındıkları da ekleyip karıştırın
    -hamurdan 1 sb dolduracak kadar parçalar koparıp he rbirini 14cm uzunluğunda 5 cm eninde ve 1cm kalınlığında silindir şekilleri verip tepsinize dizin ve önceden ısıtılmış fırınınızda 180 C 25 dk pişirin
    -tepsiyi fırından alıp keskin bir bıcak ile 2cm kalınlığında dilimleyin ve kestiğiniz yüzey yukarı gelecek şekilde tepsinize dizip tekrardan fırınınıza verip 20 dk daha pişirin
    -fırından aldıktan sonra soğumaya bırakın
    -bu arada bir tencereye su koyup kaynatın ve tencerenin üzerine başka bir kap yerleştirip içerisine çikolataları ekleyin ve5 dk eriyene dek bekleyin
    -erittiğiniz çikolataları biscottilerin bir yuzune sürüp donmaları için bekledikten sonra servis yapın...
    Afiyet Olsun!!!..=)

2. Cevap: Çikolatalı ve Fındıklı Biscotti

Pazar gününe yakışır atıştırmalık bir tarif olmuş bu nincam afiyetle yenir ama bunu yapmak için hamarat bir evhanımı lazım.
    Hani bazı bayanlar vardır ya mutfak işlerinden nefret eder ( ben hiç tanımadım gerçi böyle birini ama :f40: ) onlara biraz zor gelir sanki.

3. Afiyet olsun Hazanım bencede tam pazar keyfi için güzel bir tarif =) Sanmıyorum tarif karışık gibi görünsede aslında çok kolay ; hamuru karışımını iyice çırpıp şekil verip fırına attıktan sonra çıkarıp kesip yeniden fırınlıyosun. sonrası benmari usulü sosu =) ama şöyle söyleyeyim nefret demesekte mutfaktan mümkün mertebe uzak durduğumu söyleyebilirim :oops: tanıştığımıza memnun oldum yeniden :):f30:

4. Bende uzak durmayı çok istiyorum ama çıkamıyorum mutfaktan.
    sebebine gelince bilgisayarımın mutfakta olması :f106:

5. Anca resim göster sakin yapma (Zaten elinden gelmez ya).

6. Hep Öyle Yapıolar Zaten :) ))

7. Cevap: Çikolatalı ve Fındıklı Biscotti

Bilirim bilirim ellerinden öyle şeyleri yapmak gelmiyor bakma sen yapıyoruz ediyoruz dediklerine. ;)

8. Tüm bunların hepsine şöyle cevap veriyorum :f20: En azından canımız istese yapabiliriz:f10:, sizin canınız istese bile yapıp ta yiyemezsiniz, yapan olursa yersiniz sadece:)

9. Cevap: Çikolatalı ve Fındıklı Biscotti

Niye ellerimizi mi bağladınız yapmamamız için :))

10. İşte garip olan yanı da o zaten elleriniz bağlı değil neden yapamıyosunuz =)))

11. Kralını Yaparızda Siz Üzülmeyin Diye Yapmıyoruz.. :))

12. Yapamadığımızı sen söyledin :))

Nerden biliyorsun ? :))