Çift Ekran Teknolojisi Nasıl Çalışır

'Teknoloji Haberleri' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Editör Site Yetkilisi

  Çift Ekran Teknolojisi Nasıl Çalışır

  [​IMG]
  Çift ekran teknolojisi, bir televizyondan iki farklı görüntü alabilmek olarak açıklanabilir. Örneğin; bir kişi maç seyrederken diğer kişinin aynı anda dizi seyredebildiğini düşünün. Bu teknoloji şu anda aktif olarak kullanılıyor, ülkemizde de Vestel tarafından piyasaya çıkarıldı ve satışa sunuldu.

  Eğer oyun oynuyorsanız bunun benzerini görmüş olmanız muhtemel. Sony zaten bunu playstation oyunlarında; örneğin ‘Blur’ adlı oyununda yapmıştı; fakat tam ekran değil de ekranı bölme yöntemiyle yapmıştı.Bu özelliğe televizyonlarda da rastlamak mümkün.

  PIP (Picture in Picture) denilen; ekranda bir görüntü varken diğer görüntünün küçük bir kare veya yarı yarıya ekrana paylaştırılması olayıdır. CES (Consumer Electronics Show) fuarında LG ve Samsung bu teknolojinin bununla limitli kalmayacağını, bir çiftin aynı anda istedikleri programları izleme olanağının olduğunu hem de tam ve geniş ekranda olabileceğini gösterdiler.

  Sonuç olarak aynı anda tek ekran ve iki görüntü elde edildi. Bir görüntüden diğerine geçmek için ise özel gözlüklerin üzerinde bulunan tuşa basmanız yeterli. Ses sorunu da gözlüklere kulaklık çıkışı eklenerek giderilmiş.
   
Yükleniyor...
- Çift Ekran Teknolojisi Forum Tarih
Çift ekranlı LG V10 ne zaman çıkacak ve özellikleri Teknoloji Haberleri 17 Mayıs 2016
Samsungtan çift ekranlı Columbus özellikleri Teknoloji Haberleri 15 Temmuz 2010
Çift Ekranlı Fotoğraf Makinesi Teknoloji Haberleri 17 Nisan 2010
Çift Ekranlı Monitör !! Teknoloji Haberleri 9 Eylül 2009