Çiçeklerimiz

'Masallar ve Hikayeler' forumunda ORHAN tarafından 21 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. :f97::)
    Çiçekleri Zamanında ve Yeterince Suluyor musunuz?

Yakınlarım bir süre önce seyahate çıktılar. Giderlerken her zamanki gibi tembih edildi bana: “Çiçekleri sulamayı unutma! Sık sık topraklarına bak, kurumuşsa su ver.”

Tamam dedim, tembihleyene; ama ben, -çeşitli meşguliyetlerden dolayı zihnen yorgun olduğumdan olsa gerek- çiçekleri unuttum. Ne zaman ki çiçekler boyunlarını bükmeye başladılar, ben “Eyvah!” dedim, “Çiçekleri sulamayı unuttum, ihmal ettim.”

Çiçeklerle konuşmak gerekir derler. Çiçeklerle konuşarak onlara sevgi göstermek gelişmelerini sağlarmış. Eşim de çiçekleriyle sanki karşısında küçük çocuğu varmış gibi konuşur, onları severdi.

Ben de çiçekleri ihmal ettiğim için hâliyle kendimi suçlu hissettim ve çiçeklerle konuşmaya başladım. “Canlarım benim! Size su vermeyi unuttum, boynunuzu bükmenize sebep oldum, bunun için de sizden çok özür diliyorum. Kusuruma bakmayın, hakkınızı helâl edin. Bundan sonra daha dikkatli olup, sizi ihmal etmeyeceğim inşallah…”

Tekrar çiçekleri unutup ihmal etmemek için de, bir kâğıda “Çiçekleri zamanında ve yeteri kadar sula!” yazdım ve görebileceğim bir yere koydum.

Çiçeklerle de konuşulur mu hiç? demeyin. Hak dostu Yunus Emre’ de: “Sordum sarıçiçeğe, annen baban var mıdır?” diye başlayan şiirinde sarıçiçeği kendisine muhatap kabul ederek onunla hasbihâl etmiyor mu?

Çiçeklerden de özür dilenir mi hiç diyorsunuz belki de... Ben, kâinatın en şerefli mahlûku olarak yaratılan insanın kalbini rahatlıkla kıran veya çeşitli sebeplerle üzüntü, sıkıntı veren, sonra da gönül alıp özür dilemek, helâllik istemek yerine umursamaz bir tavır takınan ya da hem suçlu, hem güçlü tavrıyla hareket eden insanlara inat, çiçeklere karşı bile hatalı isem, gerektiğinde çiçeklerden de özür dilerim.

“Yaratılanı severim, Yaratan’dan ötürü…” deyip, kâinata O’nun eseri ve emaneti olarak baktığımızda, değil büyüklerin “Beytullah”( Allah’ın evi, inancın, muhabbetin bulunduğu yer ) olarak nitelendirdiği mü’min kalbini kırmak, karıncayı dahi incitmeye, çiçekleri dahi soldurmaya hakkımızın olmadığını biliriz.

Evet, çiçekleri sulamazsak onları soldurur, kuruturuz.

Ya evdeki canlı çiçekleriniz ne âlemde acaba? Onları yeterince suluyor musunuz?

Çocuklar (ve de kadınlar) narin çiçeklere benzerler.

Çiçekleri kırdığınız zaman eski hâline getiremezsiniz. Kuruttuğunuz zaman tekrar canlandıramazsınız. Yeteri kadar su vermezseniz kurutur, çok su verirseniz çürütürsünüz. İhmal ettiğinizde boyunlarını bükmelerine, sararıp solmalarına sebep olursunuz. Hemen hatanızı telâfi etmeye çalışırsanız –pek çok yaprakları dökülmüş de olsa- hiç olmazsa onları kurumaktan kurtarırsınız.

Gelin, yaratılanı sevelim, Yaratan’dan ötürü… Sevgi, şefkat ve ilgimizi, başta çocuklar ve diğer yakınlarımız olmak üzere hiçbir varlıktan esirgemeyelim. Kalp kırarak Kâbe’yi yıkmaktan daha büyük günah işlemiş olmaktan sakınalım. Hatalı olduğumuzda özür dileyip helâllik istemeyi, en ufak bir iyilik karşısında teşekkür etmeyi bilelim.

Mahlûkata sevgi, şefkat ve ilgi göstermek, gerektiğinde teşekkür etmek ve bilhassa özür dilemek konusunda cimri olmayalım. Zira özür dileyememek, nefsin izzetinden değil, zilletinden kaynaklanır.

Not: Resimlerimi ubload edemiyorum aylarca...Sorun bilgisayarımdan mı, forumdan mı bilemiyorum.

Wish bunu beğendi.

2. Gelin, yaratılanı sevelim, Yaratan’dan ötürü… Sevgi, şefkat ve ilgimizi, başta çocuklar ve diğer yakınlarımız olmak üzere hiçbir varlıktan esirgemeyelim. Kalp kırarak Kâbe’yi yıkmaktan daha büyük günah işlemiş olmaktan sakınalım. Hatalı olduğumuzda özür dileyip helâllik istemeyi, en ufak bir iyilik karşısında teşekkür etmeyi bilelim.

Eline sağlık ..Orhan:f9::f40:

3. (Gelin, yaratılanı sevelim, Yaratan’dan ötürü)
    Orhan bey çok güzel bir çalışma tebrikler
    Emeğinize sağlık
    Paylaşım için teşekkürler Hocam.

4. Evde malesef çiçek besleyemeyen biri olarak Paylaşım için teşekkürler Hocam diyorum :f106: (tembellik işte unutuyorum su vermeyi hep, onlarda ölüyor, ama annem hem konuşur hem dertleşirdi çiçekleriyle sizin anlattığınız gibi :( )

resim upload konusunu ö.m. ile açıklamaya çalışacağım size umarım faydası olur

5. Emeğinize yüreğinize sağlık Orhan bey okurken duygulandıran ve düşündüren anlamlı paylaşımınız için çok teşekkürler:f118::f118:
    Yazının anafikri bu cümleyle ne çok şey anlatıyor: Gelin, yaratılanı sevelim, Yaratan’dan ötürü..

Resim konusunda ise ,forumdan kaynaklanan bir durum değildi sanırım birara upload sitesinde genel bir problem vardı.

6. düşündüren bir yazıydı yüreğinize sağlık paylaşım için teşekkürler

7. Mahlûkata sevgi, şefkat ve ilgi göstermek, gerektiğinde teşekkür etmek ve bilhassa özür dilemek konusunda cimri olmayalım. Zira özür dileyememek, nefsin izzetinden değil, zilletinden kaynaklanır.:f40:
    bu güzel paylaşım için tşk ler ORHAN:f118:

8. Benimde evimde ve balkonumda çiçeklerim vardır onlrla bende konuşurum eşimde kızar bana seni çok anlıyorlar diye:(ama ben anladıklarına eminim:f63:

Paylaşımın için teşekkürler Orhan Yaradılanı severim yaratandan dolayı:f40:

9. Hocam özlemişim sizin yazılarınızı okumayı. Anlatılmak isteneni çok açık bir dille bizlere aktarmışınız bizlere.Okurken evet doğru ne kadar da haklı sözler dediğim bir paylaşımdı.
    ''Yaratılanı severim yaratandan ötürü !! :f40:
    Sevgi, şefkat ve ilgimizi, başta çocuklar ve diğer yakınlarımız olmak üzere hiçbir varlıktan esirgemeyelim.

Emeğinize sağlık.:f118: ve + rep

Bugün vakit bulursam çayınızı içmeye uğrarım ve upload sorununu çözeriz inşallah