Çiçeğin Bölümleri

Konusu 'Ders notları' forumundadır ve YAREN tarafından 29 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

 1. YAREN

  YAREN Üye

  çiçeğin bölümleri ve görevleri,
  çiçeğin bölümleri ve özellikleri,
  çiçeğin bölümleri hakkında bilgi,
  çiçeğin bölümlerinin özellikleri,
  [​IMG]

  1.Çanak yaprak: Çiçeğin en dış bölümündeki yeşil yapraklardır. Yapısı normal yaprağa benzer. Tomurcuğu dıştan örter. Bu yapraklar çiçeği korur.

  2.Taç yaprak: Çiçeğin dıştan ikinci bölümünü oluşturur. Değişik renklerde olabilir. Taç yaprakların renkleri ve çiçekten salgılanan bal özü böceklerin ilgisini çeker. Bu nedenle çiçeğe konan böcekler tozlaşmayı sağlar. Taç yaprakların renkli oluşu bu açıdan önemlidir.

  3.Erkek organ: Bir çiçekte çok sayıda erkek organ bulunabilir. İki bölümden oluşur. Bunlar sapçık ve başçıktır. Sapçık bölümü, başçık bölümünü çiçeğe bağlar. Başçık bölümü dört kesecikten oluşur. Bu keseciklere, polen (çiçek tozu) keseleri de denir. Polen çiçekteki erkek üreme hücreleridir. Polenler olgunlaşınca polen keseleri patlar ve olgunlaşmış polenler çevreye yayılır.

  4.Dişi organ: Çiçeğin en iç bölümünde bulunur. Kaba bir sürahiye benzer. Dişi organ, dişicik tepesi, dişicik borusu ve yumurtalıktan (ovaryum) oluşur. Dişicik tepesi nemli ve yapışkan durumdadır. Polenler dişicik tepesine yapışarak burada çimlenir. Dişicik tepesi ile ovaryum arasındaki bölüme ise dişicik borusu denir. Dişicik borusu çimlenen polenin ovaryuma ulaşmasını sağlar. Yumurtalık ise en alttaki şişkin bölümdür. Burada yumurta hücresi bulunur.

  a) Dişicik Tepesi
  Dişi organın en uç kısmıdır. Dişicik tepesi yapışkan ve nemli bir sıvı salgılar. Bu sıvı çiçek tozlarını yani polenler tutarak polenlerin burada çimlenmesini sağlar.

  b) Dişicik Borusu
  Dişicik tepesini yumurtalığa bağlayan borudur. Dişicik tepesinde çimlenen polenleri yumurtalığa taşır.

  c) Yumurtalık (Ovaryum)
  Dişi organın en alt kısmındaki şişkinleşmiş bölümdür. Yumurtalıkta tohum taslağı bulunur. Tohum taslağının içinde dişi üreme hücreleri olan yumurta hücreleri vardır.

  Çiçekli bitkilerde tozlaşma ve döllenme arasındaki ilişki: Erkek organların başçığındaki polenlerin dişi organın tepeciğine taşınmasına, tozlaşma denir. Tozlaşma olayı, böceklerle, kuşlarla, rüzgarla, insan eliyle veya başka yollarla olur.

  Tozlaşma olayı genellikle canlılar tarafından gerçekleşir. Böcekler ve kuşlar çiçeklerin bal özüyle beslenirken bir çiçekten diğerine de polenleri taşır. Böceklerin ve hayvanların yanı sıra rüzgar yoluyla da tozlaşma olur. Batıklık ve sularda yaşayan bitkilerde tozlaşma su yoluyla olur. Bazen bitkilerde verimi yükseltmede veya bilimsel çalışmalarda insan eliyle yapay tozlaşma da yapılır.
   
 2. GsLeee

  GsLeee Ziyaretçi

  Cevap: Çiçeğin Bölümleri

  Çok Teşekkürler İşime Çok Yaradı .. :)


   
Benzer konu başlıkları: Çiçeğin Bölümleri
Forum Başlık Tarih
Sayısal Dersler Çiçekli bir bitkinin çiçeğinin bölümleri 7 Ağustos 2011
Sayısal Dersler Çiçeğin Bölümleri - Çiçeklerin Sınıflandırılması 17 Mayıs 2011
Sayısal Dersler Çiçeğin Bölümleri ve Görevleri 31 Ocak 2011
Sayısal Dersler Çiçek Nedir Çiçeğin Bölümleri Nelerdir? 31 Ocak 2011
Kısa Bilgiler Taç Yaprak Fotosentez Yaparak Çiçeğin Besin İhtiyacını Karşılar mı 26 Mayıs 2013

Sayfayı Paylaş