çevre kirliliğinin insanlar üzerindeki etkileri

'Bilgi Rehberi' forumunda Burcu tarafından 1 Mart 2015 tarihinde açılan konu

 1. çevre kirliliğinin insanlar üzerindeki etkileri

  Canlıların hayati aktivitelerini olumsuz yönde etkileyen çevre sorunlarına çevre kirliliği adı verilir.Çevre kirliliğinin temel sebebi sanayi devrimine dayandırılsa da aslında yüzyıllar önceye kadar uzanmaktadır. İnsanoğlu ilk kez milyonlarca yıl önce ateşi bulup,farkında olmadan havayı kirletmeye başlamıştır.Tarım yapmaya başladıktan sonra da çevreyi bilinçsiz bir biçimde değiştirme sürecine girmiştir.Ormanların tahrip edilmesi,aşırı otlatma,yanlış arazi kullanımı,böcek öldürücü ilaçların kullanımı,kentleşme ve sanayileşme gibi değişikliklerle birlikte çevre kirliliği ortaya çıkmıştır.

  Çevre ile birlikte insanların geleceği kirlenmeye başlamıştır. Doğanın kirliliği yanı sıra bir çok hastalığa sebep oluyor. Yayılması ile birlikte bir çok mikrop hayatımıza dahil olmaktadır. Hastalıkların artması ile birlikte hayatımızı tamamen olumsuz etkileri olacaktır.

  Hava Kirliliği
  Fabrika ve fosil yakıtlar ile birlikte ortaya çıkacak olan zararlı gazlar solunum yollarını etkilemektedir. Hava kirliliği ile birlikte asit yağmurlarının yağması toprağa dahi zarar vermektedir.
  Su Kirliliği
  Temel yaşam kaynağı olmaktadır gelişen ülkeler ile birlikte kimyasal maddelerin karışımı ulaştığı her yerdeki bütün canlıların ölümüne sebep oluyor. Canlıların zehirlenmesine sebep oluyor denge kurulmayarak hastalanmasına neden olur. Su kirliliğinin artması ile birlikte tarımsal faaliyetler gibi toprağında kirlenmesinin başlıca sebeplerindendir.
  Toprak Kirliliği
  Bilinçsiz olarak insanların topraklara attıkları atıklar çözünerek topraklarda zehirlenmeye dahi sebep olur. Bitkilerin zehirlenmesi doğal hayata büyük etki olup kısa zamanda bölgedeki ağaçlar çürüyerek yok olurlar.
   
  Son düzenleme: 27 Şubat 2015
Yükleniyor...
- çevre kirliliğinin insanlar Forum Tarih
Çevre kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri Bilgi Rehberi 26 Nisan 2015
çevre kirliliğinin önlenmesi için yapılması gerekenler Etüt Merkezi 1 Mart 2015
çevre kirliliğinin hayvanlar üzerindeki etkileri Soru Cevap 1 Mart 2015
çevre kirliliğinin nedenleri nelerdir Sorun Cevaplayalım 28 Şubat 2012