çevre kirliliği şikayeti şikayet hattı

'Okulistik' forumunda HazaN tarafından 10 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. Çevre kirliliği nereye şikayet edilir, çevreyi kirletenler nereye şikayet edilmeli, çevre kirliliği hakkında yasal bilgiler, Çevre kirliliği şikayet

Çevreyi kirletenler ve çevreye zarar verenler, sebep oldukları kirlenme ve bozulmadan doğan zararlardan dolayı kusur şartı aranmaksızın sorumludurlar.

Kirletenin, meydana gelen zararlardan ötürü genel hükümlere göre de tazminat sorumluluğu saklıdır.

Madde 3 - Çevre korunmasına ve çevre kirliliğinin önlenmesine ilişkin genel ilkeler şunlardır:

a) Çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesi gerçek ve tüzelkişilerle vatandaşların görevi olup, bunlar bu konuda alınacak tedbirlere ve belirlenen esaslara uymakla yükümlüdürler.

Çevre Kirliliğini bağlı bulunduğunuz yerin " Çevre Genel Müdürlüğü' ne" yapabilirsiniz. Gerekli işlemler hemen yapılacaktır.

2. çevre kirliliği hakkında

Efendim ben KIRIKKALE/KILIÇLAR kasabasında yasamaktayım.Burada faaliyette olan 2 tane TAVUK ÇİFTLİĞİ ve 4 tane BÜYÜKBAŞ HAYVAN MANDIRASI bulunmaktadır.Bu tesislerden dolayı sıcaklar artış gösterdiğinde kara sineklerden ve hayvan dışkısı kokularından burası yasanamz hale gelmiştir.Hatta tavuk ciftliklerinin cıkan tavuk dışkılarını cevre tarlalara döktüğü halk tarafından bilinmektedir.Yaklaşık olarak bu olay 3-4 yıldır devam etmektedir.Türlü yerlere ben ve cevre halkı şikayet etmemize rağmen hiç bir önlem alınmamıştır.Sağlığımız tehlikededir.Kara sineklerden ve diskı kokuları yuzunden yemek yıyemez,dısarı cıkamaz duruma geldık.Bu sebeblerden dolayı mandıra ve çiftliklere tedbir alınmasını ve gereğinin yapılması saygılarımla arz ederim.

3. Cevap: çevre kirliliği şikayeti şikayet hattı

Efendim ben İstanbul/B.çekmece ilçesinde yaşamaktayım.binamızın altında bulunan kara taş fırını inşaat atıkları ve sebze kasaları ile pişirme yapmaktadır.Bina sakinlarinden izin almadan dış cepheden tenekeden boru ile dışarı vermektedir .yapılan borunun izolasyonu ve koruması yok . 4 yıldır belediyeye dilekçe verdik kaymakamlığa şikayet ettik çevre ve şehircilik Bakanlığı na telefonla şikayet ettik. çare bulan olmadı . bizler reklam yapıyoruz ''Dumansız hava sahası'' peki bizim havamız dumanı kafamız karbondioksit kazlı biz vatandaş deyilmiyiz.Şimdi kendi kanunumuzu uygulasak söküp atsak işimiz hal olacak ama yapmıyoruz sabır diyoruz.