cevizli baklava

'Damak Keyfi' forumunda Blue tarafından 25 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

1. Malzemeler
    - Hamuru İçin:
    - 1/2 kg. un
    - 3 adet yumurta
    - 1 çay bardağı süt
    - 1 çay bardağı sıvıyağ
    - 1 tutam tuz
    - 3 çorba kaşığı yoğurt
    - Yufkaları Açmak İçin:
    - 1 kase nişasta
    - İçi İçin:
    - 1 paket margarin
    - 1/2 kg. ceviz
    - Üzeri İçin:
    - 1 paket margarin
    - Şerbeti İçin:
    - 7 su bardağı toz şeker
    - 8 su bardağı su
    - 1/2 limon

Yapılışı
    Öncelikle şerbetini hazırlayın. 7 su bardağı toz şeker ve 8 su bardağı suyu kaynatın. İçine yarım limonu sıkın. Şerbet biraz koyulaşınca ocaktan alın ve soğumaya bırakın.

Yarım kg. un, 3 adet yumurta, 1 çay bardağı süt, 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 tutam tuz ve 3 çorba kaşığı yoğurdu karıştırın. Kulak memesi yumuşaklğında bir hamur elde edinceye kadar yoğurun. Yarım saat dinlendirin.

Daha sonra, hamurdan 30 adet ceviz büyüklüğünde bezeler koparıp, üzerine nişasta serpip oklavaya açın. İçine koymak için 1 paket Margarini eritin. Bir tepsinin içine 1 yufkayı serin. Üzerine erittiğlniz margarinden bir miktar serpin. Üzerine ikinci yufkayı serin. Aynı şekilde yine yağ serpin. Üçüncü yufkaya da aynı işlemi uyguladıktan sonra, dördüncü yufkanın üzerine ceviz serpin. Bu şekilde üzerine üç yufka daha serip, aralarına yağ serpin. Her dördüncü yufkanın üzerine ceviz serpip, 30 yufkayı bu şekilde bitirin.

Daha sonra, baklavayı uzunlamasına kesin. Tepsiyi hafifçe yan çevirip, eğik bir şekilde verevlemesine kesin. Diğer 1 paket margarini de eritip, baklavanın üzerine dökün. Önceden ısıtılmış fırında 25-30 dakika kızartın. Fırından çıkardıktan sonra, önceden hazırlayıp soğuttuğunuz şerbeti baklavanın üzerine dökün
    .

2. Blue mahsus yapıyorsun bunu değilmi arkadaşım.
    Yapamıyoruz ya ondan....
    Yapamazsak pastaneler var napalım...;) :

3. canım öznur forumumuzda hamarat arkadaş çok :f106:

mesela hazan tepsi tepsi yapar yedirir :)

4. Tepsi tepsi dimi Bluemmmm evet haklısın artık tepsi yetişmiyor bana komşulardan istiyorum :)

Ben ne anlarım baklava yapmaktan, geçtim baklava yapmayı oklava tutmayı bile beceremem ki ben :f106:

Ama ne yalan söyleyim süper güzel yerim o tazecik baklavaları :f30:

5. Ohh ben anneme yaptırırım.. Hiç kimseye vermem hepsini de kendim yerim..:)

Şaka bir yana.. Ama ben baklavayı da sevmiyorum.. En fazla bir dilim yiyebilirim..Siz benim yerime de yiyin bol bol..:f196:

Teşekkürler Blue..

6. Ay! Durun beaa. Ben harika yaparım :f63:

Yiyenler daha ölmedi, sürünüyorlar :f106::f106::f106:

Blue yapacakmış, bizde yeriz merak etmeyin yaw :f19:

Ellerinize saglık Blue :f40:

7. yaw arkadaşlar ben inanın her tatlıyı yaparım ama baklava açamam :oops:

yapsam sizden mi saklarım
    :f106:

ama bir fikrim var cossack yapsın :f87:

zaten şimdi gelir tatlı topiğine
    :f118:

8. aaaa bende güzel açarım baklavayı kesmesinide güzel keserim yemesinide güzel yerimm :)

Hazırcı hanımlar sizi:f131:

9. Himmm baya baklava açan varmış topikte hele işe koyulunda bir tadına bakalım :f106: