Cep telefonu icadı

'Ders notları' forumunda Büsra tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. Cep telefonu nasıl icat edildi
    Cep telefonu icadı

1973 yılında ilk cep telefonunun mucidi olan Martin Cooper

İlk ceo telefonunu 30 yıl önce üreten Martin Cooper bugün 74 yaşında. Motorola’da mühendis olarak çalışırken ürettiği cep telefonunun son on yılda hızla yayılmasını ve 850 gram ağırlığındaki bir tuğla görünümünden 80-90 gram ağırlığındaki teknoloji ürünlerine dönüşmesini ilgiyle izliyor. Ancak, Cooper’a göre bu teknolojiler daha başlangıç.
    Cooper’in hayalinde kulağın arkasına sığabilecek kadar bir cep telefonu üretilmesi yatıyor. Sesli emirle ya da kullanıcının düşüncesiyle arama yapacak telefon, bir arama geldiğinde ise çalmak yerine, kullanıcısının kulağını gıdıklayacak.

Cep telefonlarının yaşamımızın vaz geçilmez birer parçası oluşunun zamanını tam bilmiyorum.
    Yalnız bir gerçe ki, artık hayatımızın vaz geçilmezleri olmuşlar. Onunla yatıp kalkar olmuşuz.
    Şahsen ben, artık saat kullanma ihtiyacı duymuyorum.Hesap makinem, el fenerim, (kulanmasamda)
    sıkıldığımda oyunlar oyniyacağım oyuncak makinem olabildiğini hepiniz biliyorsunuzdur.

Teknolojisi öyle hızlı gelişiyorki, bir alınan bakıyorsunuzki antika olmuş.
    Zamala çok daha gelişmiş örenklerini göreceğimiz muhakkaktır.
    Bunun hem yaşamımızı kolaylaştıran yanları ile beraber, hemde zarlarının olacağıda kesindir.

Şöyleki:

1-Sabit telefonlar yakında hiç kullanılmıyacak.
    2-Fotoğraf makinaları, antika olmaya başladı bile.
    3-Kamera sadece filim yapımcılarının işine yarıyacak.
    4-TV. seyretmek, radyo dinlemek cepten halledilecek.
    5-Şu sıralar garaj kapısını ceple açmak gündemde.
    6-Daha sonra evlerimizin, iş yerlerimizin açma işi ceple olmaya başlıyacak.
    7-Hırsızlıklar ceple yapılır olmaya başlıyacak.
    8-Son zamanlarda terörisler, silah yerine cep kullanarak bebek katiliklerini devam ediyorlar
    zaten.
    9-Otomobilerde kontak anahtarları kulanmak diye bir şey kalmiyacak.
    10-Böyle olunca, anahtarcılık diye bir meslekte yok olacak.