Cengiz Bektaş Kimdir, Hayatı

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 24 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

1. Cengiz Bektaş Biyografisi

Şair ve mimar Cengiz Bektaş 1934'te Denizli’de doğdu.

Cumhuriyet Dönemi mimarlık tarihi örnekleri arasında sayılan yapılar gerçekleştirdi. İki kez Ulusal Mimarlık Ödülü aldı. Akdeniz Üniversitesi (Antalya] Sosyal- Kültürel Özek yapısıyla Ağahan Ödülü'nü (2001) kazandı. Uluslararası PEN Türkiye Bölümü bir dönem ikinci Başkanlığı, altı yi Türkiye-Yunanistan Dostluk Derneği Başkanlığı, altı yıl Yazarlar Sendikası Başkanlığı yaptı. Şimdi Onur Üyesi. TMMOB Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi. Amerika'da, Almanya'da, Makedonya'da konuk öğretim görevliliği yaptı. 1999'dan beri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Şehircilik Bölümü'nde, lisans üstü için, "Kültürün Planlamaya Etkisi"; Güzel Sanatlar Fakûltesi'nde, Estetik " dersi öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

Mimarlıkla ilgili deneme ve inceleme yazıları var. Şiirin yanısıra deneme ve gezi yazıları yazdı. Çağdaş yaşamdan yola çıkan, toplumun kültür biriminin bilincinde, özden çıkarak biçimlenen bir şiire yöneldi. Şiirlerinde yer yer motif olarak kullandığı Anadolu kültürlerinin bir bütün oluşturduğunu vurguladı. 1999’da Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanlığı’na seçildi. Doğa ve insan temasını işleyen şiirlerinde yalın bir dil kullanmaya özen gösterdi.

Şiir Kitapları:

Kişi (1964)
    Akdeniz (1970)
    Mor (1974)
    Dört Kişiydiler Bir de Ben (1975)
    Yeryüzünün Yüreği (1978)
    Yerdeli Gökdeli (1979)
    Zeytinli Fırın Sokağı (1981)
    Güz Ey (1983)
    Onu Birden (Bütün şiirleri, 1990)
    Dışların İçi (1994)