Cenâze Nedir?

'Dini Konular' forumunda ZeuS tarafından 30 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

 1. Cenaze Nedir Anlamı,
  Cenaze Ne Demek

  Cenâzenin tanımı; Cenâze, gömülmemiş veya gömülmeye hazırlanmış insan ölüsü demektir. Ölüyü gömmek için yapılan tören ve işlemlerdir. islam bu tören ve işlemler ile ilgili olarak bazı emir ve nehiyler getirmiştir.
  Genellikle bunlar sünnet ile sabit olan ve Hz. Peygamberimiz (s.a.v) tarafından bizzat uygulanan ve bize kadar intikal eden hususlardır.

  Gömme işi, bütün İslâm âleminde, dinî bir gelenek olarak şu şekilde yapılmaktadır. Ölüm meydana gelince, enli bir bezle ölünün çenesi bağlanır, katılaşan oynak yerleri yavaşça gevşetilir ve yeri yükseltilir. Yüzü örtülür, kesin olarak öldüğü anlaşılıncaya kadar bekletilir. Ölüm, uygun bir şekilde, ölünün yakınlarına duyurulur.
  Cenaze, yıkayıcıya kolaylık olsun diye, yerden yüksek teneşir üzerinde yıkanır. Şehitlerin dışında ölünün kefenlenmesi işi de bittikten sonra, cenaze namazı hazırlığı başlar. Cenaze namazı kılındıktan sonra, tabut, cemaatin miktarına göre, sıra ile omuzlarda ya da eller üzerinde taşınır, kabristanın uzak olması halinde de bir taşıtla kabristana götürülür. Cenaze, kabristanda hazırlanmış mezarına, usulüne göre gömülür.
   
Yükleniyor...
- Cenâze Nedir Forum Tarih
Şehzade mustafa'nın cenaze namazını kim kıldırdı Osmanlı Tarihi 13 Şubat 2014
Rüyada Cenaze Görmek Ne Demek? Rüya Tabirleri 1 Eylül 2013
Mehmet Ali Birand'ın cenazesi ne zaman kaldırılacak Haberler 18 Ocak 2013
Cenazelerin kefenlenmesi İslami Bilgiler 4 Ocak 2013